Özel Sektörde Çalışanlar Kaç Yıl Çalışırlarsa İstifa ile Kıdem Tazminatı Alabilirler Mi?

Özel sektörde çalışan işçi ve personeller belli bir işyerinde uzun süreli çalışma durumunda istifaya kıdem tazminatı sağlanıp sağlanmadığını merak ediyorlar. İşte bu sorunun yanıtı.

Finans 15.02.2022 - 15:05 15.02.2022 - 15:05 Mustafa Karagöz

Çalışma hayatında yer alan milyonlarca vatandaş özel sektör bünyesinde prim ödüyorlar. Özel sektörde çalışanlar için en önemli konuların başında ise kıdem tazminatı ödemeleri geliyor. Kıdem tazminatı konusunda tüm detayları öğrenmeleri gereken özel sektör çalışanları haklarını korumak zorundalar. 

ÖZEL SEKTÖRDE İSTİFAYA KIDEM TAZMİNATI

Uzun süredir aynı işyerinde çalışan vatandaşlar ise bazı hakların olup olmadığını uzmanlara soruyorlar. Bu sorulardan bir tanesi de "Özel sektörde çalışanın, kaç yıldan sonra istifa sonucu kıdem tazminatı hakkı vardır?" sorusudur. 

Çalışanlar ne kadarlık bir çalışma sonucunda, istifa etseler bile kıdem tazminatı alabileceğini öğrenmek istiyorlar. 

Bu soruya iş ve sosyal güvenlik uzmanları yanıt verdiler. Çalışanların istifa durumunda çok dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan uzmanlar, "Kıdem tazminatına ilişkin düzenlemeler gereği, iş sözleşmesini kendi isteğiyle fesih eden işçinin (istifa), herhangi bir tazminat hakkı oluşmamaktadır. Çalışma süresinin belirli bir süreyi aşması, bu konudaki genel uygulamayı değiştirmemektedir." bilgisini paylaştılar. 

Hangi Durumlarda İstifaya Kıdem Tazminatı Alınır?

Öncelikle işten ayrılarak kıdem tazminatı almak isteyenlerin işten ayrılma sürecinde çok dikkatli olmaları gerek. Eğer iş sözleşmesi sonlandırılırken istifa ediyorum ifadesi kullanılırsa çalışanlar kıdem tazminatı almama durumuyla karşı karşıya kalabilirler. İşten ayrılma aşamasında çalışanlar iş sözleşmesi sonlandırılırken "iş akdimi haklı nedenden dolayı sona erdiyorum" ifadelerini kullanmalılar. 

Bu açıklamanın ardından;

Çalışanların primlerinin eksik yatırılması, maaşlarının eksik ödenmesi, kanıtlanabilir psikolojik şiddet, mobbing, istifa edilmesi için baskı, fiziksel şiddet, cinsel taciz kıdem tazminatı alarak işten ayrılma hakkı sağlar. Ayrıca erkeklerde askerlik, kadınlarda evlilik nedeniyle iş sözleşmesi sonlandırılabilir ve kıdem tazminatı alınarak iş sözleşmesi sonlandırılabilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@