Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Açıkladı: Yediemin Depoları Özelleştiriliyor!

30 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile İlgili Kararlar (Karar Sayısı: 4527, 4528) kapsamında yedieminlik faaliyetleri için özelleştirme kararı çıktı!

Gündem 30.09.2021 - 08:55 30.09.2021 - 08:55 Gülcan Özer

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından alınan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile İlgili Kararlar (Karar Sayısı: 4527, 4528) kapsamında 9 / 6 / 1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 88 inci maddesi kapsamındaki Yedieminlik faaliyetlerinin özelleştirme kapsam ve programına alınmasına karar verildi. 

Böylelikle Adalet Bakanlığı bünyesinde hizmet veren yediemin faaliyetleri de özelleştirme kapsamına alınmış oldu. Söz konusu karar kapsamında yedieminlik faaliyetleri bir bütün halinde ya da belirlenecek olan stratejiye göre bölgelere ayrılarak özelleştirilecek. Özelleştirme işlemleri işletme hakkının verilmesi ya da gelir ortaklığı modeli ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar yönteminin ayrı ayrı veya birlikte uygulanarak gerçekleştirilecek. 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile İlgili Kararlar (Karar Sayısı: 4527, 4528)

yediemin-özelleştirme-kararı

YEDİEMİN NEDİR, NE DEMEKTİR, NE ANLAMA GELİR?

Kökünü Yed kelimesinden alan Yediemin günümüzde güvenli yer olarak kullanılmaktadır. Yediemin kelimesinin kökünü oluşturan Yed el, mülk, kudret anlamına gelmekte olup Yediemin ise emin olunan, güvenilen yer anlamında günlük hayatımızda kullanılan bir terim haline gelmiştir. 

İcra ve İflas Kanunu kapsamında kullanılan yediemin ise haciz edilen bir malın satışı gerçekleştiriline kadar ya da taşınır bir malın tahliyesi edilmesi halinde malın sahibi bulunana dek ya da sahibi teslim alana dek muhafaza edilmek üzere teslim edildi yer anlamında kullanılmaktadır. Yani güvenilir yer olarak kabul edilir. Yediemin araç satışı ve motosiklet satışı ile ucuz ikinci el ev eşyası satışları ile de gündeme gelmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@