Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Duyurdu! 6 Şehirde Toplam 11 Taşınmaz KDV Muafiyeti İle Özelleştiriliyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirme ihalelerine dair duyuru yayınlandı. Hangi illerde hangi taşınmazlar özelleştirilecek? 

Emlak Haberleri 12.04.2022 - 01:01 12.04.2022 - 01:01 Engin Uzunoğlu

Resmi Gazete'de Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yeni bir duyuru yayınlandı. Bu duyuruya göre Türkiye'nin farklı şehirlerindeki bazı taşınmazların satış yöntemi ile özelleştirileceği açıklandı. 

HANGİ ŞEHİRLERDEKİ TAŞINMAZLAR ÖZELLEŞTİRİLECEK?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı satış yöntemi ile özelleştirilecek olan taşınmazlara dair detayları kamuoyuna ilan etti. Buna göre İzmir, Kahramanmaraş, Kırşehir, Edirne, Ankara ve Muğla'da toplam 11 taşınmaz özelleştirilecek. Bu taşınmazların büyüklüklerinin 4.036 metrekare ile 49.129 metrekare arasında değiştiği bildirildi. 

özelleştirme ilanları

SATIŞ İHALELERİ NASIL YAPILACAK?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre taşınmazları satın almak isteyenler kapalı zarfla tekliflerini verecekler. Ardından da pazarlık usulü ile satış gerçekleştirilecek. Pazarlık aşamasında açık arttırm ayapılacak. 

ÖZELLEŞTİRME BEDELLERİ NASIL ÖDENECEK?

Özelleştirme ihalelerini kazanan gerçek veya tüzel kişiler özelleştirme bedellerini peşin veya taksitle ödeyebilecekler. Taksitle ödeme yapacak olanlar ihale bedelinin yüzde 40'ını peşin, kalan tutarı ise 12 ayda bir taksit ödemek şartıyla 48 ayda ödeyebilecekler. İhale bedelinin vadeye bağlanan tutarına yıllık yüzde 16 oranında faiz uygulanacak. 

KDV VE VERGİ MUAFİYETİ

Özelleştirme yoluyla yapılan taşınmaz satışlarında her türlü resim, vergi, harç ve KDV muafiyeti uygulanacaktır. Bu taşınmazları satın alacak olan gerçek veya tüzel kişilşerden bu ödemeler talep edilmeyecek.

Hazine'ye ait olan taşınmazların satış yöntemiyle özelleştirilmeleri için yapılacak olan ihaleler için 16 ve 17 Mayıs 2022 tarihlerine kadar katılımcılar teklif verebilecekler. Bu tarihlerden sonra herhangi bir şekilde teklif alınmayacak. Bu tekliflerin alınmasının ardından da özelleştirme ihalelerinin sonucunda kimlerin taşınmazları satın almaya hak kazanacakları belirlenecek. Ödemeleri gerçekleştirenler de ilgili taşınmazların tapu tescillerini alabilecekler.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@