Özelleştirme İhaleleri Sonuçları Resmi Gazete'de Yayınlandı! Milyonlarca Liralık İhaleleri Kazananlar Açıklandı!

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayınlanan kararlarda bazı özelleştirme ihalelerinin sonuçları da yer aldı.

Emlak Haberleri 03.12.2021 - 01:01 03.12.2021 - 01:01 Engin Uzunoğlu

Özelleştirme İdaresi Bakanlığı'nın yeni kararları 3 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayınlanan bu kararlara göre yapılan bazı özelleştirme ihalelerinin sonuçları açıklandı. İhalelerin kimlerin kazandıkları, taşınmazların ne kadar bedelle özelleştirildiği kamuoyuna duyuruldu. Kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Cumhurbaşkanı Kararı olarak yayınlandı.

ADANA'DAKİ TAŞINMAZ 18 MİLYON TL'YE ÖZELLEŞTİRİLDİ

Maliye Hazinesi adına kayıtlı olan Adana ili Sarıçam ilçesi Çarkıpare Mahallesi'nde bulunan 2.846 metrekare büyüklüğündeki taşınmaz için bir süre önce özelleştirme ihalesi yapılmış ve teklifler alınmıştı. Geçerli teklifler içerisinde en yüksek teklifin sahibi olan HMK Tütün ve Tütün mamulleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi belirlenen taşınmazı satın almaya hak kazandı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın verdiği bilgilere göre bu özelleştirme ihalesinin bedeli 18 Milyon 100 Bin TL oldu.

130 MİLYON TL'LİK ÖZELLEŞTİRME İHALESİ!

Mülkiyeti Elektrik Üretim AŞ adın akayıtlı oan İzmir ili Aliağa ilçesi Aliağa Mahallesi'ndeki 39.862 metrekarelik taşınmaz için yapılan özelleştirme ihalesi sonuçlandırıldı. Bu taşınmazı satın almak için en yüksek teklif CSY Global Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından verildi. Bu özelleştirme ihalesinin bedeli 130 Milyon TL olarak açıklandı. Bahsi geçen şirket taşınmayı satın almaya hak kazandı. 

684 MİLYON TL'YE 40 YILLIĞINA İŞLETME HAKKI VERİLDİ

Mülkiyeti Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ adına kayıtlı olan Mesin ili Silifke ilçesi Taşucu Mahallesi'ndeki Taşucu Limanı'nın 40 yıllığına işletme hakkının verilmesi ve liman geri sahasında yer alan yapı ve tesislerin satışı için yapılan ihalede en yüksek teklif 684 Milyon TL olarak CEY Grubu Ortak Girişimi tarafından verildi. İhaleyi bu ortak girişim grubu kazandı.

TOPÇAM HİDROELEKTRİK SANTRALİ İÇİN ÖZELLEŞTİRME İHALESİ SONUCU

Mülkiyeti Elektrik Üretim AŞ üzerine kayıtlı olan Topçam Hidroelektrik Santrali ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların işletme hakkının verilmesi için yapılan özelleştirme ihalesini 925 Milyon TL'Lik bedelle Bilgin Güç Snatralleri Enerji üretim Anonim Şirketi kazandı.

Öte yandan daha önce özelleştirme kapsamına alınan ve imar değişiklikleri yapılan bazı taşınmazların imar planlarına yapılan itirazların sonuçları da açıklandı. Bu itirazlar uygun görülmeyerek Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın hazırladığı imar planlarının onaylandığı bildirildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@