Palas Pandıras Yükselecek! Merkez Bankası Gemileri Yaktı, Enflasyon Doları Uçuracak, Kur 18 TL'de Durmayacak

Merkez Bankası faiz kararı sonrası gözler bir kere daha dolar kuruna çevrilmişti. Ekonomistlerin dolar ve altın yorumları peş peşe gelirken yükseliş beklentisi ağırlık kazandı. Dolar kuru ne olur?

Merkez Bankası Gemileri Yaktı, Enflasyon Doları Uçuracak, Kur 18 TL'de Durmayacak

Dolar kurunda yaşanan dalgalı seyir tüm hızı ile devam ederken kurun yeniden yükselişe geçmesi ve 14 TL barajını kırması ile beraber ekonomistlerin yeni değerlendirmeleri peş peşe geldi. Geride bıraktığımız hafta içerisinde Çarşamba günü önce Amerikan Merkez Bankası FED tarafından faiz artırımı kararı açıklanmıştı.

Perşembe günü ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB faiz kararı açıklanmış, Merkez Bankası bir kere daha toplantıyı pas geçerek faize dokunmamış ve tüm beklentilere rağmen faizi yüzde 14 seviyesinde sabit tutmuştu. Alınan faiz kararları, Rusya, Ukrayna savaşı, yükselen enflasyon rakamları ile beraber ne yazık ki TL'de değer kaybı ve dolarda yükseliş başlamıştı.

SON DAKİKA DOLAR YORUMLARI: DOLAR KURUNDA NELER OLUYOR, BEKLENTİLER NE YÖNDE?

Açıklanan faiz kararını değerlendiren ekonomist Evren Devrim Zelyut son dakika dolar tahmini ile yaşanan süreci değerlendirdi. Türkiye'de yükselen enflasyon rakamlarına rağmen Merkez Bankası tarafından politika faiz oranının sabit tutulmasını eleştiren Zelyut, devletin kasasından çıkan faiz giderinin her geçen gün arttığını ve uygulanan ekonomi politikalarının vatandaşın cebine olan yükünün arttığını iddia etti.

dolar ne olur 20 mart

Zelyut yaptığı yorumunda "Emtia fiyatları, petrol ve buğday fiyatları yukarıya gidiyor. Merkez Bankası politika faizini sabit tutarak ekonomik gerçeklerin tersine bir karar aldı ve bunun giderini hazineye attı. Yatırımcılar verilere ve raporlara bakıyor. Türkiye'nin kredi notunun çöp olmasına 4 seviye kalmış. Ekonomide, hukukta, eğitimde reform yapılmazsa yabancı yatırımcı gelmez.

dolar tahmini 20 mart

FED FAİZ ARTIRDI, MERKEZ BANKASI ARTTIRMADI AMA DOLAR NEDEN YÜKSELMEDİ?

Yazdan önce kurda bizi çok sıkıntılı günler geliyor. Bu bir fizik kanunu, bileşik kaplar misali. Dolar endeksi bu karardan dolayı yukarı gidecek, bizi nasıl etkilemeyecek? FED piyasaya saldığı parayı Mayıs, Haziran ayından itibaren toplamaya başlayacak. Gemileri yaktık, dolarda artık dönüş yok" diyerek doların bugünkü veriler ışığında artık 18 TL'de bile durdurulamayacağını öne sürdü.

EKONOMİSTLERİN DOLAR TAHMİNLERİ: DOLAR KURU NE OLUR, DÜŞER Mİ, YÜKSELECEK Mİ?

NOT: Burada yer alan bilgiler haberde ismi geçen kişiler tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com sitesi tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez, bu habere dayanılarak yatırım kararı alınamaz.

SONRAKİ HABER