Pandemi Şartları İngiltere'de Konut Fiyatlarını Uçurdu!

Koronavirüs salgını tüm dünyada konut piyasasını etkilemeye devam ediyor. İngiltere'de konut fiyatlarında fahiş fiyat artışlarının meydana geldiği bildirildi.

Pandemi Şartları İngiltere'de Konut Fiyatlarını Uçurdu!

Koronavirüs salgını dünya ekonomisinde taşları yerindejn oynattı. Tüm piyasalarda enflasyonist etkiler meydana gelirken bundan konut piyasası da etkilendi. Son dönemlerde Türkiye'de konut fiyatlarının artışa geçmesi tartışma konusu olmuştu. Yaşanan bu gelişmenin ardından uzmanlar bu artışın kaynağının inşaat maliyetlerinbdeki artışlar olduğunu söylediler. Bu gelişmeler yaşanırken konut fiyatlarındaki artışın Türkiye'ye özgü olmadığına dair bir gelişme yaşandı.

KONUT FİYATLARINDA SON 14 YILIN EN HIZLI YÜKSELİŞİ

Resmi rakamlara göre İngiltere'de konut fiyatlarında son 14 yılın en hızlı yükselişi meydana geldi. Yıllık yükseliş rakamlarında bu seviyeye ulaşılması artan inşaat maliyetleri ve finansal piyasaların içerisine düştüğü kriz şeklinde açıklandı. İngiltere özelinde ise farklı bir detay daha konut fiyatlarında yükseltici etki yaptı. İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak tarafından açıklanan desteklerin ardından konut fiyatları sert bir şekilde tırmandı.

İngiltere Ulusal İstatistik ofisi tarafından kamuoyunha verilen bilgilere göre İngiltere'de konut fiyatları Mart 2021'de yüzde 10,2 oranında arttı. Ancak konut fiyatlarının yükselişinin durmadığı bildirildi. Vergi indirimleri ve mortage garantileri ile konut fiyatlarının yükselişinin sürmesi yönünde büyük bir beklenti oluştu.

MÜSTAKİL KONUTLAR İTİBAR KAZANDI

İngiltere'de artan konut satışlarının ardından insanların konut tercihlerine dair de yeni araştırmalar yapıldı. Buna göre pandemi şartlarından dolayı insanlar evde çalışmaya başladılar. Bunun için de konut tercihlerinde köklü değişiklikler meydana geldi. Daha önce şehir içinde bulunan evler tercih ediliyordu. Ancak insanların işe gitme gibi bir durum ortadan kalkınca şehir dışında müstakil ve bahçeli evler ön plana çıktı. Müstakil evlerin fiyatları da Mart 2021'de bir önceki yılın aynıo dönemine göre yüzde 11,7 oranında arttı.

İngiltere'de konut fiyatlarının en az arttığı şehir Londra oldu. Londra'da konut fiyatları yüzde 3,7 oranında arttı. Ancak Yorkshire ve Humer bölgelerinde konut fiyatlarında yüzde 14 seviyesinde yükselişler meydana geldi.