Pansuman Tedbir ÖTV İndirimi Araç Fiyatları Yangınını Söndüremedi! İkinci Eli Sıfırdan Pahalı Araba Satışı Başladı

Araç fiyatlarını düşürmek için getirilen ÖTV matrahı indirimi yetersiz kaldı, araba fiyatları yeniden yükselişe geçti. İkinci eli sıfırdan pahalı araç satışı başladı. 2.el sıfırdan pahalı!

Pansuman Tedbir ÖTV İndirimi Araç Fiyatları Yangınını Söndüremedi! İkinci Eli Sıfırdan Pahalı Araba Satışı Başladı

Otomotiv sektöründe yaşanan satış rakamlarındaki kaybı telafi etmek ve vatandaşın yüksek fiyat isyanını yanıtlamak adına hükümet tarafından ÖTV matrahı indirimi Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe alınmıştı. Süreçte ÖTV indirimi duyurusu yapıldığı anda uzun süredir yüksek fiyattan yakındığı için talebini erteleyen vatandaşlar alıma geçmişti.

Hem indirimi kaçırmamak hem de sıfır araçlarda bayide stok sorunu yaşamak istemeyen vatandaşların bir anda alıma yönelmesi ile hızla araçlar yoka düşerken araba sahibi olmak için bayilere giden kişilere daha yüksek fiyatlarla tam donanımlı ek paketli araçlar sunulmuştu.

ÖTV İNDİRİMİ KAPSAMINA GİREN SIFIR ARAÇLAR YOKA DÜŞTÜ, ARABA FİYATLARI YENİDEN YÜKSELDİ!

Araç fiyatlarını indirmek için yapılan ÖTV indirimi ne yazık ki ters tepti. Milli Gazete'den Mehmet Fahri Özkan'ın haberine göre ÖTV indirimi kapsamına giren sınırlı stoktaki araç hemen tükenirken oluşan yoğun talep sonrası araba fiyatlarına yeni zamlar geldi. Konuyu değerlendiren Otonomi Toplu Yapı Site Yönetimi Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Şekerci yapmış olduğu açıklamasında “ÖTV matrah indiriminin ardından bazı firmalar sıfır kilometre araçları kendi alt firmalarına satarak ikinci el olarak serbest piyasaya sundu” diyerek büyük firmaların oyunları nedeni ile ÖTV indiriminin piyasaya yansımadığını savundu.

araç-fiyatları-neden-yükseliyor

Şekerci ÖTV indiriminde yaşanan krizin nedenini ise "ÖTV indirimi olmasa bile şu an 0 arabaya talep karşılanamazken bir de ÖTV matrah indirimi ile her firmanın 1.0 motorluk aracına gelen indirime karşın piyasada bu araçlar yok yani olmayan mala fiyat indirimi geldi. Bu bir tehlikedir" diyerek piyasada olmayan sıfır araca indirim yapılmasına bağladı.

SIFIRDAN PAHALI İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞI NEDEN YAPILIYOR!

Sıfır araç bayilerinin kendi alt filolarına ÖTV indirimi olan araçları fatura ile sattıklarını iddia eden Şekerci "Vatandaşa gitmesi gereken arabalar kendi alt firmalarına gitti. Buradan satışa çıkan araçlar ise serbest piyasada satışa çıktı ve böylece 0 kilometre araçtan pahalı satılan ikinci el araçlar ortaya çıktı" diyerek çok konuşulacak iddialara imza attı. Sıfır araç indirimi ne yazık ki ikinci el araç fiyatlarını yükseltirken pek çok araç firmasının çip krizi nedeni ile üretimlerine zorunlu olarak ara vermesi de araç fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.

SONRAKİ HABER