Para ve Hapis Cezası Var! Evde Yüksek Sesle Müzik Dinlemek, Konuşmak, Kavga Etmek, Tamirat, Tadilat Sesi

Apartman gürültü yönetmeliği 2022 kapsamında sürekli olarak ses yapan komşulara hapis yolu göründü! Gece 12 den sonra gürültü yapan komşu şikayetlerinin yanı sıra gürültü şikayet hattı da bulunuyor.

Emlak Haberleri 06.05.2022 - 09:33 06.05.2022 - 09:44 Gülcan Özer

Çok katlı binalarda yaşayan kişilerin sayıları büyük bir hızla artarken apartman gürültü şikayet aramaları da rekor kırdı. Apartmanda gürültü yapan komşular şikayet konusu olurken, alt / üst kat komşu gürültüsü, sürekli yüksek sesle müzik dinlemek, sürekli kalabalık misafirler ile binaya rahatsızlık vermek, apartmanda tamirat ve tadilat sesleri için uygulanan katı kurallar bulunuyor. 

Pek çok kişi bilmesede binada gürültü yapmanın hem para cezası hem de hapis cezası bulunuyor. Komşusunu rahatsız eden kişiler öncelikle para cezası öderken komşuya gürültü cezasının yanı sıra aynı zamanda apartmanda komşuyu rahatsız etmenin cezası 2022 olarak hapis cezası da uygulanabiliyor. Burada önemli olan komşunun bu eylemi sürekli hale dönüştürmesi olarak öne çıkıyor. 

KOMŞUYU RAHATSIZ ETMENİN CEZASI 2022!

Komşuların birbirini rahatsız etmemesi komşuluk hukuku içerisinde çözülmesi gereken sorunlar arasında yer alırken ancak bazen sorunların çözüme kavuşturulması için hukuki yollarda tercih edilebiliyor. Tarafların kendi aralarında çözemedikleri sorunları yargı yoluna taşınırken yine 153 gürültü şikayet hattı aramaları da kullanılabiliyor. 

komşu gürültüsü şikayet

Komşunun sürekli olarak ses ve gürültü yapması Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yasaklanırken 18. madde kapsamında komşuların birbirinin hakkını çiğnemesi ve birbirlerine rahatsızlık vermeleri yasaktır. Kabahatler Kanunu 36. maddesi kapsamında gürültüden kaynaklı rahatsızlık veren kişiler para cezası ile cezalandırılır.

ALT / ÜST KAT KOMŞU ŞİKAYETİ: GÜRÜLTÜCÜ KOMŞUYA HAPİS CEZASI VAR MI, MAHKEME NASIL AÇILIR?

Ancak para cezasına rağmen komşu bu eylemlerine devam ederse adresin bağlı olduğu adrese bakan Sulh Hukuk Mahkemesi'ne şikayette bulunulur. Bu gibi davalarda gürültücü komşuya 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası uygulanmaktadır. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@