Paralı Poşet Uygulaması Değişti! 1 Mayıs'ta Poşette Yeni Fiyat Uygulaması Başlayacak!

1 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan Çevre Kanunu ile başlayan paralı poşet uygulaması için yeni yasal düzenlemeler yapıldı.

GÜNDEM 29.03.2019 - 10:42 15.07.2021 - 00:16 SERHATMEDYA

1 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan Çevre Kanunu ile başlayan paralı poşet uygulaması için yeni yasal düzenlemeler yapıldı. 1 Mayıs tarihinden itibaren yeni bir uygulama geliyor.

Halk arasında plastik poşet kanunu olarak anılan Çevre Kanunu ile beraber paralı poşet uygulaması başlatılmıştı. Market poşetleri 25 kuruş olurken mağaza poşetleri ise büyüklüklerine göre fiyatlandırılıyor, bazı mağazalarda 1 liraya varan ücretlerle poşet satışı yapılıyordu. Konu hakkında gelen şikayetler üzerine yeni bir yasal düzenleme yapıldı. Market Poşetlerinde Standart Ücrete GeçiliyorKonu hakkında gelen şikayetleri değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1 Mayıs 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere fiyatlarda düzenlemeye gitti. 1 Mayıs tarihi itibari ile tüm Türkiye genelinde poşet fiyatları 25 kuruş olarak sabitlenecek. Market poşetleri yanı sıra mağaza poşetleri ücretleri de 25 kuruş olarak uygulanacak. Mağazalarda büyük poşetler için artık daha yüksek ücret talep edilemeyecek. PAGEV "Plastik Poşet Ücreti 15 Kuruş Olsun" Konu hakkında açıklamada bulunan ürk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu ise mağazaların poşet paraları ile kar elde ettiklerini söyleyerek şimdiye kadar tüketiciler poşeti bedaya veren marketlerin 25 kuruş ücretten kendilerine aldıkları 10 kuruş ile kar elde ettiklerini söyleyerek bu uygulamanın sona erdirilmesini istedi.Eroğlu yapmış olduğu açıklamada bu 10 kuruşluk maliyetin zaten şimdiye kadar marketler tarafından karşılandığını bundan sonra da karşılanmaya devem edilmesi gerektiğini, 15 kuruş olan bakanlık payının tahsil edilerek market poşetlerinin ücretlerinin 15 kuruş olarak düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Mevcut uygulamayı eleştiren Eroğlu "Bir ilerleme var ama halen AB standartları yakalanabilmiş değil. Örneğin Avrupa'da tek kat kalınlığı 15 mikrondan ince poşetler ile 50 mikronun üzerindeki kalın, dayanıklı plastik poşetler ücretsiz verilebiliyor. Bizde de benzer uygulama mutlaka hayata geçirilmeli.Plastik poşetten alınan 25 kuruşun 10 kuruşu marketlere gidiyor.Çevreyi korumak için vatandaştan alınan bu ücretin marketler tarafından kâra çevrilmesi doğru değil. Bunun yerine taban fiyat 15 kuruş olarak belirlenebilir ve tamamı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gidebilir" dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@