Paralı Poşete Zam Var Mı, Gelecek Mi? 25 Kuruşluk Poşetin 50 Kuruş Olacağı İddia Ediliyordu!

Market poşet fiyatları 2022 için 50 kuruş rakamı telaffuz edilmişti. Marketlerin paralı poşet fiyatı için zam istediği iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. Paralı poşete zam gelecek mi, var mı?

Gündem 02.12.2021 - 15:39 02.12.2021 - 15:39 Gülcan Özer

Yapılan kanun değişikliği ile beraber ilk olarak 2019 yılında uygulamaya alınan paralı poşet uygulaması ile beraber market poşetleri para ile satılmaya başlarken, yanında poşet götürmeyenlerden 25 kuruşluk poşet ücreti tahsil edileceği ilan edilmişti. Vatandaşın yoğun tepkisine rağmen Türkiye paralı poşet uygulamasında 3 seneyi geride bırakırken 2022 yılı için paralı poşete zam geleceği iddia edilmişti. 

Marketlerin paralı poşet için zarar ettiklerini gerekçe göstererek zam istedikleri iddia edilirken konu hakkında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum açıklamada bulundu. Bakan Murat Kurum Ambalaj Komisyonu Plastik Poşet Alt Komisyonu toplantısı ile alınan kararı kamuoyuna ilan etti, 2022 yılı paralı poşet fiyatı ilan edildi. Peki, market poşetlerine zam geldi mi, paralı poşet kaç TL oldu, zam var mı?

2022 YILI FİYATI AÇIKLANDI: PARALI POŞET KAÇ TL OLDU, PARALI POŞETE ZAM VAR MI?

Paralı poşete zam haberi büyük yankı uyandırırken sosyal medyadan yapılan paylaşımlar üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konu hakkında son dakika açıklaması yaptı. Bakan Kurum Ambalaj Komisyonu Plastik Poşet Alt Komisyonu toplantısı sonrasında yapmış olduğu açıklamasında yeni fiyatı duyurdu. 

market poşeti fiyatı zamlandı mı

1 Ocak 2019 tarihi itibari ile plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulaması başlatılmış, bu tarihten itibaren alışverişinde market poşeti alan kişilere bu poşetlerin 25 kuruşluk ücret ile satılacağı ilan edilmişti. Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar yönetmeliği kapsamında paralı poşet fiyatı için her sene yeniden değerleme oranı üzerinden zam geleceği ilan edilmişti. 

Bakanlık 3 senedir yapmış olduğu açıklama ile rakamı belirleme hakkını kullandı ve plastik poşet ücreti zamlanmadan 25 kuruş olarak uygulanmaya devam etti. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklama ile plastik poşet ücretinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar 25 kuruş olarak ücretlendirilmeye devam edeceğini duyurdu. Böylelikle paralı poşet fiyatları bir kere daha 25 kuruş olarak teyit edildi ve zamlanmadı. Marketlerin zarar ettiklerini gerekçe göstererek market poşetlerine bu sene zam yapılmasını talep ettiği belirtilmişti. 

Paralı poşet uygulaması sayesinde Türkiye'de poşet kullanımının yüzde 75 oranında azaldığı ve 2,44 milyar liralık tasarruf edildiği açıklanmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@