Paranın Güvenli Limanı Altın Tahtını Dolara Kaptırdı

ABD Merkez Bankası tarafından para politikası sıkılaştırmak için atılan adımlar sonrasında dolara olan talep nedeniyle altının önü tıkandı. Paranın güvenli limanı olan altın, doların gerisinde kaldı.

Paranın Güvenli Limanı Altın Tahtını Dolara Kaptırdı

Dünyada enflasyon son yılların en yüksek seviyesinde. Merkez Bankaları fiyat artışını kontrol altına alabilmek için peş peşe faiz artışına gidiyor. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırı düzenlemesinden önce 1.850 dolar seviyelerinde işlem gören altın, mart ayında 2.070 dolara kadar yükseldi. Savaş altını bir süre değerli tutsa da petrol ve tahıl sıkıntısı artınca küresel enflasyon da hızlandı. Yüksek kalan altında ralli merkez bankalarının adımlarıyla durdu.

ALTIN İKİNCİ YARIYA DÜŞÜK BAŞLADI

dolar talebi altını geride bıraktı

Yılın ilk yarısından sonra ikinci yarıda altın %1 düşüşe başladı. Kıymetli metalin ons fiyatı dün 1.783 dolarla yılık en düşük seviyesini gördü. Dolara olan talep ise artarak devam ediyor. Dolar endeksi de %1'e yakın artış ile 105.31 seviyesine yükseldi. Yatırımcılar mayıs ayından bu zamana kadar hızlı riskli varlıklardan uzaklaştı ve altın yerine dolara yönelmeye başladı. TD Securities analistleri “Şahin bir ABD Merkez Bankası (Fed) rejimi durgunluk korkularıyla çatışırken sarı metal iki yöne çekiliyor. Altın yatırımcısı stagflasyon baskısına göre pozisyon alırken, kalıcı enflasyonun daha fazla faiz artışını körükleyebileceğini akıllarından çıkarmamalı” ifadeleri ile uyarılarda bulunuyor.

altın-dolar

YÜKSELİŞİN ÖNÜ AÇILACAK MI?

Sözcü'nün haberine göre, analistler altın için ilk destek 1.780 dolar ve eğer bu kırılırsa 1.750-1.720 aralığına doğru düşüş devam eder görüşündeler. Yukarı yönlü hareketin devam edebilmesi için de 1.835-1.845 dolarlık alanda yeniden ele geçirilmesi gerekir. Analistler, 1.845 doların üzerinde kırılma yaşanması durumunda 1.880 dolarlık bölgenin yolunun açılacağı görüşündeler. Gram altında da 1.030 lira civarlarından 950 liraya doğru düşüş görüldü. Dolar kurundaki düşüşler bu düşüşü tetikledi. Kur tarafının bir süre yatay seyretmesi beklenirken gramda ons altın hareketinin belirleyici olacağı düşünülüyor.