Parasını Kaybetmek İstemeyenler Dikkat! Mevduat Hesaplarında Negatif Faiz Dönemi Başladı!

Türkiye'de yüksek enflasyon parasını Türk lirası mevduat hesaplarında değerlendiren vatandaşlar kayıplarla karşılaşmalarına neden olmaya başladı.

Parasını Kaybetmek İstemeyenler Dikkat! Mevduat Hesaplarında Negatif Faiz Dönemi Başladı!

Türkiye ekonomisindeki gelişmeler Türk lirası aleyhinde bir sürecin etkin bir şekilde ilerlemesine neden oldu. Vatandaşların dolarizasyondan kaçıp paralarını Türk lirası mevduat hesaplarında değerlendirmeleri için devlet tarafından çeşitli vergi inidirmleri uygulanıyordu. Ancak gelinen son süreçte bu vergi indirimlerinin de çare olmadığı ortaya çıktı.

14 BANKANIN MEVDUAT FAİZİ ENFLASYONUN ALTINDA KALDI

Türkiye İstatistik Kurumu'nun son açıkladığı yıllık enflasyon oranı yüzde 18,95 oldu. Bu oranın mevduat faizleri açısından çok kritik bir önemi bulunuyor. Şu anda enflasyon oranın üzerinde mevduat faizi veren banka sayısı 6 oldu. Enflasyon oranının altında mevduat faizi veren banka sayısının ise 14 olduğu görüldü.

Varlıklarını Türk lirası cinsinden enflasyonun altında faiz oranları ile bankaların mevduat hesaplarında değerlendiren vatandaşların paraları her geçen gün erimeye başladı. Türk lirasının değer kayıpları ile varlıklarını muhafaza edemeyen vatandaşlar bir çare ararken buna çözümü bulmak hiç de kolay değil.

KISA VADELİ YATIRIM YAPANLAR AVANTAJLI

Bankaların mevduat faizlerindeki enflasyon rakamlarının gerisinde kalmasından dolayı vatandaşların vadeli mevduat hesapları adeta kilitlendi. Özellikle uzun süreli vade seçeneğini kullanan vatandaşlar mevduatlarını bozamadıkları için kayıplara katylanmak zorunda kalıyorlar.

KISA VADEDE DOLAR YATIRIMI AVANTAJ OLMAKTAN ÇIKTI

Diğer taraftan mevduat hesaplarında bulunan Türk lirası cinsinden varlıklarını bankalardan çekerek dolar yatırımı yapmak isteyenler için de olumsuz bir süreç yaşanıyor. Dolar kurundaki düşüş trendinin devam etmesi kısa süreli yatırımı bu alanda da imkansız hale getirdi. Dolar yatırımı yapanların orta veya uzun vadede kazançlı çıkma ihtimalleri bulunuyor.

mevduat faizi hesaplama

MEVDUATTA NEGATİF FAİZ DÖNEMİ

Bankaların mevduat faizleri üzerinde değerlendirme yapan ekonomistler vatandaşlara önemli bilgiler verdiler. Bankalarda genellikle yüzde 17 ortalamada bir mevduat faizi uygulanıyor. Bu faiz oranı ile mevduatlarını bağlayan vatandaşlar negatif faiz ile karşı karşıya kaldılar.

YÜZDE 1,95 ORANINDA DEĞER KAYBI

Yüzde 17 faiz ile parasını herhangi bir bankanın mevduat hesabına yatıran vatandaşlar yüzde 1,95 oranında negatif faize maruz kalıyorlar. Varlıkları yüzde 1,95 oranında değer kaybeden vatandaşlar kar elde etmek için yatırdıkları paralarının gözleri önünde eriyip gitmelerine seyirci kalmak zorunda lar. Ancak kısa üsreli vadelerde yatırım yapan varanşlar bu zararları durdurma şanslarına sahipler.

SONRAKİ HABER