Parayı Faize Değil Eve Yatıranlar Kazanacak! Konut Fiyatları Yüzde 100 Artacak

Bankaların faiz oranları elinde parası olan kişileri cezbetmeye devam ederken konut sektörünün öncü isimleri konuta yatırım yapanların kazanç sağlayacaklarını açıkladı! Yükselen vadeli mevduat faiz oranları pek çok kişiyi konut yatırımından uzaklaştırarak faize yönlendirdi.

Emlak Haberleri 26.06.2019 - 17:30 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Bankaların faiz oranları elinde parası olan kişileri cezbetmeye devam ederken konut sektörünün öncü isimleri konuta yatırım yapanların kazanç sağlayacaklarını açıkladı!

Yükselen vadeli mevduat faiz oranları pek çok kişiyi konut yatırımından uzaklaştırarak faize yönlendirdi. İnşaat sektörü yükselen faiz oranları nedeni ile sıkıntılı günler yaşarken inşaat sektörünün öncü isimleri ise parayı faize değil konuta yatıranların kazanacağını iddia etti. Konut Fiyatları Yüzde 100 Artacak! Konu hakkında açıklama yapan Yücesoy Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yücesoy konut yatırımının çok büyük önem kazandığını söyleyerek ''Bugün için arsa fiyatlarında hiçbir düşüş yaşanmadı. Ama maliyetler son 3 yılda neredeyse 3 kat arttı. Fakat bu durum fiyatlara çok yansıtılamadı.Piyasaya baktığınızda satış fiyatlarının halen olması gerekenin yüzde 30 altında seyrettiğini görüyoruz. Yani bugün yeni bir konut yapmak isterseniz örneğin maliyeti 100 lira iken, 6 ay veya 1 yıl önce yapılmış benzer bir konutu 70 liraya bulabiliyorsunuz. Banka kredi faizlerinin düşmesiyle yeniden güncellenecek gayrimenkul fiyatlarında en az yüzde 20’lik bir artış olacak.Fakat bu çok iyimser bir tahmin. Ben, inşaat sektöründe yaşanan maliyet artışları, arsaların artan değerleri, kredi faizlerindeki düşüş nedeniyle konuta talebin yükselmesi gibi etmenler sonucu fiyatlarda yüzde 100’e yakın bir artış olacağını öngörüyorum. Bu durum belki bazılarına abartılı gelebilir ama beyaz eşya, cep telefonu, otomobil gibi diğer ürünlerdeki fiyat artışıyla karşılaştırıldığında sonucu görecekler.Özetle konut fiyatları tarihin en düşük seviyesinde. Konutlar bugüne kadar hiç bu kadar değersiz olmamıştı. Kısacası gerek ev sahibi olmak gerekse yatırım yapmak isteyenler önümüzdeki 1 aylık süreci iyi değerlendirsinler. Bu altın fırsat bir daha önlerine kesinlikle çıkmayacak." diyerek konut fiyatlarının 2 katına çıkacağını iddia etti. Bugün Ev Alanlar En Az Yüzde 50 Kazanç SağlayacakBugün konuta yatırım yapanların sektör açıldığı anda birkaç ay sonra en az yüzde 50 kazanç sağlayacağını söyleyen Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer ''Bankaların faiz oranları vatandaşlara oldukça cazip geliyor. Belki bugüne kadar bu doğruydu ama bundan sonrası için tam tersini söyleyebiliriz.Öncelikle vatandaşlarımız şu an satılan konutların değerinin çok altında olduğunu bilmiyor. Gerek banka kredi faizlerinin yüksekliği satışları durma noktasına getirince gayrimenkul fiyatlarında da bir düşüş yaşandı. Örneğin 600 bin liralık bir ev bugün 400 bin liraya satılıyor. Fakat sanki evin gerçek fiyatı 400 bin liraymış gibi hareket ediliyor.Çok değil, birkaç ay sonra kredi faiz oranları düşüp konut fiyatları olması gereken değere yükseldiğinde bugün alanlar yüzde 50 oranında kazanç sağlayacak. Bu oran bankaların mevduat faizine verdiği faizle kıyaslanamaz bile. O açıdan hem başını sokacağı bir eve sahip olmak isteyenler hem de yatırım amaçlı olarak bir ev almak isteyenler için önümüzdeki 1 ay çok önemli. Bizlerin önerisini dinleyen ve parasını gayrimenkule yatıranlar ne denli karlı bir işe imza attıklarını kısa vadede görecek" dedi.  Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@