Parke Görünümlü Seramik Modelleri İle Evinize Tarz Katın

Parke görünümlü seramik modelleri son yıllarda dekorasyon sektöründe yaygın olarak kullanılmaya başladı ve dekorasyoncuların tercihleri sıralamasında tırmanışa geçti.

Parke Görünümlü Seramik Modelleri İle Evinize Tarz Katın

Parke görünümlü seramik modelleri son yıllarda dekorasyon sektöründe yaygın olarak kullanılmaya başladı ve dekorasyoncuların tercihleri sıralamasında tırmanışa geçti.

Parke görünümlü seramik modelleri son yıllarda özellikle tercih edilmeye başladı. Yapı marketlerde ve iç mimarların kataloglarında yer bulmaya başlayan bu seramik modellerinin parke görünümlü olması ilk bakışta garip karşılansa da zaman içerisinde oldukça beğeni kazandı. Şimdilerde birbirinden farklı tarz ve renk seçeneklerine sahip modelleriyle her geçen gün ilerleyen bir sektör yeniliğine dönüştü.

Dekorasyon konusunda zemin kaplamalarının büyük bir önemi var ve bu önemi dayanıklılık ile görünüm ilişkisinde sabitleyen bu yeni seramik doku farklı bir tarz olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem görünüm açısından hem de dayanıklılık açısından zengin bir içerik oluşturulmasına da oldukça katkı sağlamaktadır.

Ahşap Parkeden Seramik Parkeye

Ahşap parkenin bilinen en eski tarihi Roma döneminde bugün halen kalıntılarının bulunduğu Roma saray hamamları bölgesinde kullanıldığı döneme aittir. Ahşap parke ısınma konularında bugün sauna mantığında da karşımıza çıkar. Zaman içerisinde yer kaplamalarında parke kullanımı öyle yaygınlaştı ki günümüzde hemen her evde parke kullanılmaktadır. Hatta birçok parke görünümlü yan üretimler de mevcuttur.

Parke Görünümlü Seramik Modelleri İle Evinize Tarz Katın - Resim 1

Parke desen ve dokusunun ortaya çıkardığı bu klasik ve güzel görünüm son yıllarda seramik dünyasında da parke görünümlü seramik modelleri ile yeni bir tarz kazanılmasını sağladı. Ahşap görünümü mermer özellikleri taşımaya müsait olan seramik sayesinde parke ve fayans bir araya gelmiş oldu. Seramik sanatı ise bildiği gibi çok daha eski bir sanat yapısıdır. Bu iki yapı artık günümüzde bir arada sergilenerek bütünlük kazanmaya başlamıştır.

Seramikte Ahşap Etkisi

Parke görünümlü seramik modelleri özellikle geniş ve incelikli mekanlarda tercih edilmektedir. Modern mimari içerisine yeni bir tarz yerleştirmek isteyen iç mimarların oluşturmak istedikleri konseptlerde yer almaktadır. Fikrin çıkış noktası seramiğin ayrıcalıkları ile ahşap desenlerinin sürdürülebilir bir formda yeniden yaratılmasıydı. Bu oldukça başarılı oldu ve bu başarının en büyük detayı ise insanların dekorasyon alglarında yerleşik bir yer etmiş olan parkelerin yeniden hayat bulması olmuştur. Sadece seramikle de sınırlı kalmaz. Ayrıca granit mermer üzerine de parke çalışmaları yapılmaktadır.

SONRAKİ HABER