Patent Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 Yılı Patent Başvuru Ücreti Ne Kadardır? (Gerekli Evraklar)

2022 yılında Patent başvurusu yapmak isteyen kişiler için gerekli evraklar ve başvuru ücreti belli oldu. Peki Patent başvurusu nasıl yapılır, başvuru aşamaları nelerdir? Detaylar haberimizde...

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 Yılı Patent Başvuru Ücreti Ne Kadardır? (Gerekli Evraklar)

Patent başvurusu yapmak isteyen kişiler Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapmalıdır. Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapmak için öncelikle başvuru yapmak isteyen kişinin dilekçe doldurması gerekir. Dilekçe doldurulduktan sonra başvuru için talep edilen ücretin ödemesi yapılır. Bu ödeme yapıldıktan sonra ise başvuru dilekçesi ile birlikte başvuru için talep edilen ödemenin yapıldığına dair alınan dekont patent başvurusu olarak Türk Patent Enstitüsü’ne gönderilir.

Patent Başvurusu İşlemi İçin Ücret Ne Kadardır?

Patent başvurusu işlemi ücreti her yıl değişiklik gösterir. Buna göre patent başvurusu yapmak isteyen kişiler bu işlem ücretini ödemesi gerekir. Her yıl Türk Patent ve Marka Kurumunun belirlemesi ile oluşan bu ücret Resmi Gazete de yayınlanır ve patent başvurusu yapmak isteyen kişiler için duyurulur. Buna göre 2021 yılı için patent başvuru ücreti başvuru niteliğine göre değişir.

Bu durumda kişi E-Devlet aracılığı ile patent ve faydalı model başvurusunda bulundu ise ödemesi gereken ücret 14,75 TL olarak belirlenmiştir. Başvuru sahibi başvurusunu marka tescili için yaptı ise talep edilen ücret 436,78 TL’dir. Coğrafi işaret ve geleneksel ürün başvurusu yapan bir kişi için ise patent ücreti yine Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 6,27 TL olarak belirlenmiştir. Tasarım tescili için başvuru yapılmış ise de patent ücreti 71,95 TL’dir.

Patent Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Patent başvurusu için gereken belgeler başvuru esnasında iletilmelidir. Buna göre patent başvurusu aşamasında iletilmesi gereken evraklar başta başvuru için yazılmış bir dilekçedir. Bu dilekçe ve talep edilen ödemenin yapıldığına dair olan dekont ile başvuru sağlanırken patent için başvuruda bulunulan buluşun anlatımını içeren bir tarifname hazırlanmalıdır. Buluşa ait istemler bildirilmelidir. Başvuru sahibi patent talep ettiği buluşuna ait teknik çizimleri ve buluşa ait özeti iletmesi şarttır.

Patent başvurusu yapan kişi buluş sahibini ayrıca belirtmesi gerekir. Ayrıca şahıs ve tüzel kişi tarafından başvuru yapılabilir. Bir buluş için ortak başvuru adı altında şahıslar ve tüzel kişiler de başvuru yapabilir.

patent-kurumu

Patent Başvuru Aşamaları Nelerdir?

Patent başvurusu aşamaları başvurunun yapılmasının ardından öncelikli olarak başvurunun incelenmesi ile başlar. Başvuru için herhangi bir engel teşkil etmiyor ise inceleme aşaması şekil olarak yapılır. Araştırma raporu yazılır ve bu araştırma raporu yayınlanır. Süreç gidişatın da engel ya da sorun bulunmaz ise patentin verilme aşamasına geçilir. Bu aşamadan patent alan kişi için patentin geçerlilik süresi belirlenir.

Patent başvuru dilekçesinde patent tarifnamesi bulunmak zorundadır. Sonrasında Türk Patent Enstitüsü başvuruda eksik ya da hatalı bilgiler var ise bunlar için başvuru sahibine başvurusu için bir belge gönderir. Bu belgede başvuruya dair bir eksiklik ya da yanlışlık olup olmadığını belirtir. Eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda da olmaması durumunda da Türk Patent Enstitüsü bu belgeyi başvurunun ardından başvuru sahibine gönderir. Bu gönderinin ardından başvuru sahibinin 15 ay gibi bir süre zarfı içinde araştırma ücretlerini ödemesi talep edilir ve sürecin devamı için belirtilen sürede ödeme yapılması zorunludur. Araştırma talebinin kabulü ile birlikte belirlenmiş süre zarfında araştırma sonuçlanır ve Türk Patent Enstitüsü tarafından başvuru sahibine araştırma rapor olarak sunulur.

Patent Başvuru Yaparken Patent Vekili Kullanılır Mı?

Patent başvuru yaparken patent vekili kullanmak mümkündür. Fakat bu patent başvuru süresince başvuru sahibinin hak kayıplarının önüne geçebilmesi için bu vekil kullanımında profesyonel olan kişiler tercih etmesi gerekir. Bu işlem vekil siciline kayıtlı vekiller tarafından yapılır.

Kaynak: Emlak365.com

SONRAKİ HABER