Patronlardan Asgari Ücret Çıkışı! MÜSİAD Asgari Ücret Zammı Önerisi Yaptı!

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı asgari ücrete zam tartışmalarına ilişkin açıklamada bulunarak asgari ücrete zam yapılması gerektiğini söyledi. Asgari ücrete zam yapılacak mı?

Patronlardan Asgari Ücret Çıkışı! MÜSİAD Asgari Ücret Zammı Önerisi Yaptı!

Son günlerde en çok tartışılan konulardan birisi haline gelen asgari ücrete zam meselesinde patronların birlik kuruluşlarından olan MÜSİAD’dan açıklama geldi. MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı katıldığı bir etkinlikte asgari ücrete zam konusunda bir değerlendirmede bulunarak ücretlerin arttırılmasından yana tavır koydu.

ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILMALI

Asgari ücrete zam meselesi hakkında konuşan MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, “İşverenin üzerindeki vergi yükünü arttırmayacak şekilde bir asgari ücret zammı yapılması gerekiyor. 2022 yılına ilişkin asgari ücret zammı belirlenirken bu konuda en net çıkışı yine biz yapmıştık. O dönem 3.200 TL civarında bir beklenti varken biz 4.000 TL rakamını ortaya koymuştuk. Biz her zaman emekçilerin hakkının korunmasından yana tarafız.” dedi.

Alım gücünde düşüş meydana geldiğini belirten MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, “Alım gücünün düştüğünü biliyoruz. Kendimden örnek vermek istiyorum. Ben yüzlerce çalışanı olan bir firmanın ortağıyım ve bizim şu anda asgari ücretli çalışanımız hiç yok. MÜSİAD’da da çalışan 65 kişi var ve onlar da asgari ücretli değiller. Asgari ücret konusuna komple bir hassasiyet gösterilmesi gerekir.” dedi.

ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTECEK EKONOMİ POLİTİKALARI GEREK

Asgari ücrete zam yapılmasının kalıcı bir çözüm olmayacağını da söyleyen MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, “Asgari ücrete zam yapılmasını destekliyoruz ama bunun kalıcı bir çözüm olmadığını da biliyoruz. Alım gücünün yükseltecek ekonomi politikalarına ihtiyacımız var. Asgari ücrete bugün zam yapıyorsun yarın alım gücü düşüyor ve zammın da bir ehemmiyeti kalmıyor.” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRETE ARTIŞ YAPILIRKEN İŞVERENDEN VERGİ ALINMAMALI

Asgari ücrete zam konusunda bir öneride de bulunan Mahmut Asmalı, “Asgari ücrette artış olacaktır. Bunu yaparken de işverenin üzerinden vergi yükü alınmalıdır. Belki sosyal fonlarla vergi yükü getirmeyecek bir formül bulunabilir. İşveren asgari ücrete iyileştirme yapacaksa bu vergi dışında tutulmalıdır. Böyle bir konuda devlet ekstra kazanç elde etmemelidir.” dedi.

Emlak365.com