Pazartesi Salı son gün kaçırmayın! Tapusu olanlar dikkat birde para cezası ödemek zorunda kalmayın

Pazartesi ve Salı günleri gayrimenkul tapusu olanlar için çok önemli. Zira belediyelere ödenmesi gereken vergi için süreç doluyor. Eğer ödeme yapılmazsa vergiler cezaya girecek ve faiz eklenecek.

Emlak Haberleri 27.05.2022 - 14:26 27.05.2022 - 14:27 Mustafa Karagöz

Gayrimenkul sahibi olan vatandaşlar için süreç sona eriyor. Yaklaşık 3 aydır devam eden ödemeleri yapmayanlar son günlerde bu işlemlerini tamamlamak zorunda kalacaklar. Ödemeleri bildirilen süre içerisinde yapmayanlar ise vergilerine faiz eklenerek daha sonra ödeyecekler. Ödemelerin ne zaman sona ereceği kimlerin ödeme yapacağına ilişkin listeler sizlerle. 

TAPUSU OLANLAR İÇİN SÜRE SONA ERİYOR 2 GÜNÜNÜZ KALDI

Kendisine ait evi olan, arsası, tarlası, arazisi bulunan, işyeri dükkan sahibi olan vatandaşlar gayrimenkulleri için emlak vergisi ödemesi yapacaklar. Emlak vergisi ödemeleri için sürecin başlamasından üç aylık bir süre geçti. 2022 yılının mart ayı itibariyle başlayan ödemeler Mayıs ayının son gününde tamamlanacak. 31 Mayıs Salı günü ödemeleri yapmak zorunda olan vatandaşlar süreyi kaçırmamaya dikkat edecekler. 

Ödemeler Nasıl Yapılacak?

Emlak vergisi ödemeleri genel olarak ilgili gayrimenkulün bulunduğu ilçe belediyesine vezneden yapılır. Ancak birçok belediye başkanlığı resmi sitesinden online ödeme kanalı oluşturmuş durumda. Gerekli bilgileri sisteme giriş yaptıktan sonra kredi kartı veya banka kartıyla emlak vergisi ödemesi yapılabilir. Online ödemelerde bir diğer kanal ise bankaların mobil uygulamaları. Birçok bankanın kredi kartına ait mobil uygulaması üzerinden emlak vergisi ödemeleri tek tık ile çok basit bir şekilde tamamlanabiliyor. Hatta İş Bankası, Vakıfbank gibi bazı bankalar müşterilerine ek üç taksit fırsatı sunuyorlar. 

EMEKLİLER, EŞİ OLMAYANLAR VE DİĞERLERİ.. BU GRUPTA YER ALANLAR EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZLER

Emlak vergisi ödemelerinde muafiyet durumu vardır. Eğer kişi muafiyet listesinde ise emlak vergisi ödemez. Eğer önceden ödemişse son 5 yıllık ödemelerini iade alır. Emlak vergisi ödemesinden kimlerin muaf olduğuna dair liste ise şu şekilde; Sosyal güvenlik kurumlarından aylık alıp başka geliri olmayan emekli vatandaşlar, ehit yakınları, gaziler, engelli vatandaşlar, geliri olmadığını belgeleyenler, gazi, engelli ve vefat eden emeklilerin yakınları emlak vergisi için ödeme yapmazlar. Bu grupta yer alan vatandaşların dışında ise oturduğu evi 200 m2'den küçük olan ve sadece bir evi olanlar da vergi ödemezler. İşyeri ve dükkan için emlak vergisi muafiyeti yoktur. 

EMLAK VERGİSİNDE SÜRE UZATILACAK MI?

Emlak vergisi ödemeleri için son gün 31 Mayıs Salı'dır. Salı günü süre sona erecek ve uzatılmayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@