Peri Bacalarının Yanına Otel İnşaatı Büyük Tepki Topladı!

Türkiye'nin önemli turizm merkezleri arasında yer alan Nevşehir Kapadokya'da bulunan peri bacalarının hemen dibine yapılan otel inşaatı büyük tepki çekti.

Kentsel Dönüşüm 12.02.2019 - 12:17 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Türkiye'nin önemli turizm merkezleri arasında yer alan Nevşehir Kapadokya'da bulunan peri bacalarının hemen dibine yapılan otel inşaatı büyük tepki çekti.

Otel inşaatının resimleri sosyal medyada kısa sürede yayılarak büyük tepki toplarken Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, "Burası imar planı içindedir. İmar planı uygulanırken yetkili kurum ve kuruluşlarca da bu yapı planı onaylanmıştır" diyerek inşaatı savundu. Yıllık 2 Milyon Turiste Ev Sahipliği YapıyorYıllık 2 milyon turist kapasitesi ile Türkiye'nin en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Kapadokya'da Mesit mevkisindeki Müze Yolu üzerinde yapılan otel inşatı vatandaşların büyük tepkisini çekti. Otel inşaatının 2 aydır sürdüğü ve 5 ay içerisinde tamamlanacağı öğrenilirken sosyal medyada yükselen tüm eleştirilere rağmen otel inşatının ruhsatlı olduğu ve otelin yapımına devam edileceği açıklandı. Gelen tepkiler üzerine açıklama yapan Göreme Belediye Başkanı Cingil "Göreme'mizdeki bu yapılaşma yetkili kurum ve kuruluşlar, belediyemiz tarafından incelenmiş, aynı zamanda ruhsatı verilmiştir. Yalnız bu noktada hem ulusal hem de yerelde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, sanki bölgede kaçak yapılaşma varmışçasına insanlara suçlama, çamur atma gibi yapılan şeyler doğru değil.Bu yapılan yer imar planı içinde yer alıyor. Belediyemiz mimar ve mühendisleri tarafından projeler incelenerek, kurumların görüşleriyle birlikte sonuçta alınan yapı ruhsatıyla birlikte inşaat başlamıştır" diyerek inşaatın ruhsatlı olduğunu vurguladı. İnşaatın kaçak olduğu iddialarını yalanlayan Cingil imar alanı içerisinde yer alan bir bölümde inşaatın yapıldığını söyledi. Otel sahibi ise Biz bu inşaata başlamadan önce tüm mercilerden gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvurumuzu yaptık ve inşaata başladık. Burada otel inşaatımız var. İnşaatımız doğaya kesinlikle uygundur. Yapı Denetimden, Göreme Belediyesi'nden, Tabiatı Koruma Varlıklarından, Müze Müdürlüğünden gerekli izinleri alarak, inşaata başladık.Yaklaşık 3- 5 ay içinde inşaatı tamamlanacak. Mevcut olan şikayetler var. Dün akşam başladı. Biz gerekli mercilere başvurumuzu yaptık. Suç duyurusunda bulunduk. Gerçeği yansıtmadığını kamuoyuna belirtmek istiyoruz. Herhangi bir ters durum yok" diyerek inşaatını savundu. Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@