Petrol Fiyatları Dizginlenemiyor, Piyasa Çıldırdı! Benzin Ve Motorine Yeni Zamlar Geliyor Mu?

Küresel petrol piyasaları yine hareketlendi. Petrol fiyatları artarken dolar kurunda da yükselişler devam ediyor. Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarına yeni zam hazırlıklarına başlandığı bildirildi

Finans 15.12.2021 - 01:58 15.12.2021 - 01:58 Engin Uzunoğlu

Küresel petrol piyasalarındaki yüksek fiyatlama dizginlenemiyor. Koronavirüsün Omicron varyantı bile petrol fiyatlarındaki yükselişleri durduramadı. Tüm piyasalarda yeni varyantın etkileri bariz bir şekilde görülmeye başlanırken petrol piyasaları yoluna dolu dizgin devam ediyor. Tüm bu gelişmelerle beraber Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar için gerekli mali şartlar oluştu. Benzin ve motorinin litre fiyatlarına yeni zamlar yapılacak mı?

PETROL FİYATLARI FÜZE GİBİ FIRLADI!

Petrol sektörü dünyada 2021 yılının en parlak dönemini yaşamaya başladı. Omicron varyantının ilk çıktığı günlerde fiyat sarsıntısı yaşayan petrol sektörü hızlı bir şekilde toparlanmayı başardı. Tam kapanma ihtimallerinin kalmaması ile petrol üreten ülkeler petrol üretimlerine hız verdiler. Talep de yüksek olunca fiyatlar kontrol edilemez hale geldi. Petrol fiyatlarındaki bu yükseliş trendi ise Türkiye gibi petrol ihraç eden ülkelerde ciddi ekonomik sorunların habercisi oldu. 

Kürsel piyasalarda brent petrolün varil fiyatı 75 Dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bu yükseliş ivmesi ile petrol ürünlerinin tamamında bir fiyat yükselişi meydana geldi. Akaryakıt maliyetleri dolar bazında artarken ithalat kalemlerinde ise Türkiye'de ciddi bir ivme kaybı ortaya çıktı. Türkiye özelinde bir de devletin ÖTV feragatı eklenince ciddi bir maliyet krizi ortaya çıktı.

DOLAR KURU KORKUTUYOR!

Türkiye'de akaryakıt maliyetleri hesaplanırkem işlemlerde kullanılan ana verilerden birisi de dolar kuru oluyor. Dolar kuru arttıkça petrol fiyatları yükselmese dahi akaryakıt maliyetleri hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu durum da benzin ve motorinin maliyet hesaplamalarına yansıyor. Yüksek maliyetlere kar marjları da eklenince vatandaşlar yüksek fiyatlarla akaryakıt satın almak zorunda kalıyorlar.

BENZİN VE MOTORİNE YENİ ZAMLAR GELİYOR

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde ve duyurulmasında yetkili kurumlardan olan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) maliyet hesaplamalarını güncel verilerle yaparak zamlara karar veriyor. Bu konuda sektör kaynaklarından gelen bilgilere göre akarkayıt maliyetlerinde zam gerektirebilecek bir artış meydana geldi. Dolayısıyla hem benzinin hem de motorinin litre fiyatına zam yapılması zorunluluk oldu. Zammın miktarı için ise sektör kaynaklarının verdiği bilgilere göre en az 50 kuruşluk bir fiyat belirlendi. Ancak dolar kurundaki fiyat değişimleri bu zammın miktarını daha da arttırabilir. Zam kararının ise Perşembe günü açıklanacağı duyuruldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@