Petrol Fiyatları Durdurulamıyor, Şok Yükseliş! Akaryakıta Zam Kapıya Dayandı, Benzin Ve Motorine Ne Kadar Zam Yapılacak?

Petrol fiyatlarında meydana gelen sert yükselişlerin ardından Türkiye'de akaryakıta yeni zamların gelip gelmeyeceği merak edilmeye başlandı. Benzin, motorin fiyatları artacak mı, ne kadar zam gelecek?

Finans 17.01.2022 - 02:53 17.01.2022 - 02:53 Engin Uzunoğlu

Küresel petrol piyasalarında şok fiyatlamalar devam ediyor. Petrol fiyatlarında meydana gelen yükselişler ise Türkiye gibi petrol ürünlerini ithal olarak kullanan ülkelerde büyük bir endişeyle takip ediliyor. Gerçekleşen sert yükselişler özellikle akaryakıt maliyetlerinde ciddi bir yükselişi de beraberinde getirdi. Tüm bu gelişmeler ışığında akaryakıt zamları yine sıklıkla yapılan araştırmalar arasında yer aldı. 

PETROL FİYATLARINDA ŞOK YÜKSELİŞ!

Petrol fiyatları küresel bazda şok bir fiyat yükselişi ile karşı karşıya kaldı. Koronavirüsün varyantı olan omicron bir süre önce petrol piyasasında fiyat düşüşlerini beraberinde getirmişti. Ancak bu varyantın yeni bir kapanmaya neden olacak bir etkisinin olmadığının anlaşılması ile küresel piyasalarda petrol fiyatları artmaya başladı. Brent petrolün varil fiyatı 87 dolar sınırına kadar dayandı. Bunun da Türkiye için maliyet artışı anlamına geldiği sektör temsilcileri tarafından dillendirilmeye başlandı.

DOLAR KURU FİYATLAMASI MALİYETLERİ DENGELEYEMİYOR

Akaryakıt maliyetlerinin hesaplanmasında iki veri kullanılıyor. Bunların birisi petrol fiyatları ve diğeri de dolar kurudur. Dolar kurunda fiyat gerilemeleri olduğu zaman petrol fiyatlarının bir miktar gerilemesi tolere edilebiliyor. Ancak şu anda görüntü oldukça farklı bir hal aldı. Dolar kuru sert bir şekilde yükselmiyor ama aynı şekilde sert bir şekilde de düşmüyor. Dolar kurunda gerileme olmamasından dolayı petrol fiyatlarının yükselişleri bir maliuyet dengesi kuramıyor. Bundan dolayı da akaryakıt zamlarının kapıya dayandığı bildirildi.

AKARYAKITA ZAM GELECEK Mİ?

Akaryakıt fiyatlarına zam gelip gelmeyeceği merak konusu olmaya devam ederken sektör temsilcilerinden zam işareti değerlendirmeleri gelmeye vaşladı. Hem benzinin hem de motorinin litre fiyatına zam gelmesine kesin gözüyle bakan sektör temsilcileri zam miktarı konusunda bir değerlendirme yapmadılar. Zam miktarı haftanın illk iş gününde hem petrol fiyatları hem de dolar kurunun kaç TL olacağı şeklinde gelişmelerle netleşecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@