Petrol Fiyatları Füze Gibi Fırladı, Gündem Akaryakıt Zamları! Benzin, Motorin Ve LPG Otogaza Ne Kadar Zam Yapılacak? 

Bir süredir yapılan zamlarla gündemden düşmeyen akaryakıtta yeni zamlar yapılacağına dair piyasa analizleri yapılmaya başlandı. Benzin, motorin ve LPG otogaz fiyatları zamlanacak mı?

Finans 11.01.2022 - 20:11 11.01.2022 - 20:11 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinden en yoğun şekilde zam uygulanan ürünlerin başında akaryakıt geliyor. Akaryakıt ürünleri oldukça yüksek fiyatlara ulaşırken araç sahipleri yeni zam endişesi yaşamaya başladılar. Sektör içerisinden de akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar yapılacağına dair değerlendirmeler gelmeye başladı. Bazı verilerin benzin, motorin ve LPG otogaz için zam işaretleri vermesi bu konuda büyük bir merak yaşanmasını beraberinde getirdi. Akaryakıt ürünlerine yeni zam gelecek mi?

PETROL FİYATLARI UÇUŞA GEÇTİ

Türkiye'de akaryakıt ürünlerine yapılacak olan zammın hesaplanmasında kullanılan verilerin başında küresel piyasalardaki petrol fiyatlamaları etkili oluyor. Son 24 saat içerisinde perol fiyatlarında çok ciddi bir artış kaydedildi. Küresel piyasalarda brent petrolün varili 80 dolar sınırında fiyatlanıyordu. Ancak son 24 saat içerisinde brent petrol fiyatında yüzde 3,25 oranında artış meydana geldi. Bu artışla beraber Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının maliyetlerinde de yülseliş kaydedildi. Brent petrolün varili şu anda küresel piyasalarda 83 Dolar seviyesinin üzerine çıktı.

DOLAR KURU DENGE KURAMIYOR

Brent petrolün fiyatında meydana gelen artışların ardından gözler dolar kuruna çevrildi. Ancak dolar kurunda da bir düşüş meydana gelmediği için bir dengeleme unsuru oluşturulamadı. Bu dengelemenin kurulamamasından dolayı da Türkiye'de akaryakıt ürünlerine artık zammın kaçınılmaz olduğu değerlendirmeleri sektör uzmanlarınca yapılmaya başlandı. Dolar kurunda gerilemeler kaydedilmiş olsaydı akaryakıt ürünlerine zam yapılması gerekmeyecekti. Ancak şu andaki görünün cidid bir akaryakıt zammına işaret etmeye başladı.

BENZİN, MOTORİN VE LPG OTOGAZA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Petrol sektörünün temsilcileri tarafından yapılan son hesaplamalara göre benzin, motorin ve LPG Otogaz için zam gereklilik haline geldi. Yapılacak olan zammın miktarının ise ne kadar olacağı konusunda kesin olmasa da tahminlere göre bazı çıkarımlar yapılıyor. Sektör temsilcileri benzin, motorin ve LPG Otogaz için 60 kuruştan az olmayacak ve 1 TL'den de fazla olmayacak zamların gündeme gelebileceğini belirtiyorlar. Bu zamların açıklanmasının ardından akaryakıt fiyatları yenilenecek.

AKARYAKIT ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Akaryakıt zammının ne zaman açıklanacağına dair net bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak Türkiye'de akaryakıt zamları EPGSİ tarafından açıklanıyor. EPGİS'in yeni akaryakıt zamlarını 12 Ocak 2022 tarihinde açıklaması ve pompa fiyatlarına zamların yansıması da 13 Ocak 2022'de gerçekleşmesi bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@