Petrol Fiyatları Rekora Koşunca Akaryakıtta Zam Yağmuru Başladı! Motorinden Sonra Benzin Zammı Resmen Açıklandı!

Küresel petrol piyasalarında petrol fiyatlarının yükselişe geçmesi üzerine Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına zam gelmeye devam ediyor. Motorinin ardından benzin fiyatlarına da yapılan zam açıklandı.

Finans 19.01.2022 - 19:52 19.01.2022 - 19:52 Engin Uzunoğlu

Küresel petrol piyasalarında meydana gelen fiyat yükselişleri Türkiye'yi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Dün gece yarısından itibaren motorinin litre fiyatına gelen 52 kuruşluk zammın ardından bugün de benzinin litre fiyatına zam yapıldığı Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından resmen açıklandı.

PETROL FİYATLARI REKORA KOŞUYOR

Küresel piyasalarda petrol fiyatları oldukça yüksek bir seyirde ilerlemeye devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı 90 dolar seviyesine oldukça yaklaştı. meydana gelen bu fiyat yükselişlerinin nerede duracağı bilinmezken koronavirüsün omicron varyantının kapanmalara neden olmayacağının anlaşılması ile petrol fiyatları hızlı bir yükseliş ivmesi yakaladı. Yüksek talebin de ortaya çıkması ile petrol üreten ülkelerin yönettikleri süreç petrol fiyatlarını rekor seviyelere doğru hareket ettiriyor. Ancak Türkiye gibi ithalat kaleminde petrolü kullanan ülkelerin zararları bu fiyat artışları ile büyük oluyor.

DOLAR KURUNDA HESAPLAR ŞAŞINCA ZAM YAĞMURU BAŞLADI

Dolar kurunda sakin bir seyir olmasına rağmen Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar engellenemiyor. Bunun sebebi de petrol fiyatlarındaki yükselişten kaynaklanıyor. Denge kurulabilmesi için dolar kurunun 13 TL altına çekilmesi gerekiyordu. Ancak bu finansal beklenti gerçekleşmeyince akaryakıt fiyatlarında zam yağmurları başladı.

EPGİS BENZİN ZAMMINI RESMEN AÇIKLADI!

benzin zammı epgis

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından benzin zammı resmen açıklandı. Yapılan bilgilendirmeye göre zam bu gece yarısından itibaren geçerli olacak ve pompa fiyatlarına yansıyacak. EPGİS'in verdiği bilgilere göre benzinin litre fiyatına 46 kuruş zam geldi. Araç sahibi vatandaşlar bu gece yarısından itibaren istasyonlardan satın alacaklar benzin için litre başına en az 46 kuruş daha fazla ödeme yapacaklar. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@