Petrol Fiyatları Sert Değişti! Benzin Ve Motorin Zammı Olacak Mı, Zamlar Pompaya Yansıyacak Mı?

Küresel petrol piyasalarında yükselen fiyatlar Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına yeniden zam yapılıp yapılmayacağını gündeme getirdi. Benzin ve motorin zammı olacak mı? 

Finans 05.10.2021 - 04:00 05.10.2021 - 04:09 Engin Uzunoğlu

Küresel petrol piyasalarında fiyat yükselişleri hız kesmeden devam ediyor. Uzun bir süredir çıkılamayan fiyatların gelmesi tüm hesapların yeniden yapılmasını gerektirdi. Fiyat yükselişleri petrol üreten ülkelerin uzun bir süredir amaçlarından birisi olsa da bu şu ana kadar gerçekleşmemişti. Ancak küresel risklerin yeniden gündeme gelmesi ile petrol fiyatlarında sert hareketler görülmeye başlandı. 

EKONOMİK RİSKLER PETROL FİYATLARINI ARTTIRDI

Ekonomistler kış aylarında yeni bir kapanma sürecinin beklenebileceğinin altını çizerken üretimin duracağı riskinin olduğuna dikkat çekiyorlar. Bu riskler petrol fiyatlarında yükseliş etkisi yaptı. Artan riskler ile fiyatlar dengesizliğe ulaşırken küresel piyasalarda brent petrolün varil fiyatı 82 dolar seviyesine kadar ulaştı. Bu fiyat aylardır ulaşılamayan bir nokta olarak kayıtlara geçti. 

AKARYAKIT FİYATLARINA ZAM YAPILACAK MI?

Petrol fiyatlarında meydana gelen artışların Türkiye ekonomisine etkisi de ağır oluyor. Dolar kuru ile petrol fiyatlarında meydana gelen yükselişler Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının yeniden belirlenmesini gerektiriyor. Bundan dolayı da benzin ve motorin fiyatlarına zam gelip gelmeyeceği merak konusu oldu. Peki benzine ve motorine zam gelecek mi? 

BENZİN VE MOTORİN ZAMMI OLUR MU?

Akaryakıt fiyatları Türkiye'de Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından hesaplanarak belirleniyor. Petrol fiyatlarında ve dolar kurunda meydana gelen değişimlerle beraber akaryakıt maliyetleri yeniden hesaplanıyor. Bu maliyetlere bayi karları da eklenerek benzin ve motorinin güncel fiyatları belirleniyor. Sektör uzmanlarına göre bir zam gelişmesinin bu hafta içerisinde yaşanabileceği bildirildi. 

BENZİN VE MOTORİN ZAMMI OLURSA POMPA FİYATLARINA YANSIR MI?

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarında bir süredir Eşel Mobil Sistemi uygulanıyor. Bu sistem kapsamında benzin ve motorin zammı yapıldığında yapılan zam tutarı devletin ÖTV payından karşılanıyor. Bu şekilde pompa fiyatlarında değişiklik yapılmamış oluyor. Yeni yapılması muhtemel olan benzin ve motorin zamlarının ise yine Eşel Mobil Sistemi'nden karşılanacağı tahmin ediliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@