Petrol Fiyatlarının Düşmesi Rekor Zamma Engel Olamadı! Benzine Dev Zam Resmen Açıklandı! 

Akaryakıt fiyatlarına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere yeni bir zam resmen açıklandı. EPGİS benzinin litre fiyatına zam yapıldığını duyurdu.

Finans 08.02.2022 - 20:25 08.02.2022 - 20:25 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de araç sahibi vatandaşların canını sıkacak zam haberlerine ara verilmeden devam ediliyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından benzine zam yapıldığı resmen açıklandı. Yapılan benzin zammının bu gece yarısından itibaren pompa fiyatlarına yansıyacağı bildirildi.

BENZİNİN LİTRE FİYATINA 71 KURUŞ ZAM

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından akaryakıt zamlarına ilişkin yeni bir duyuru yapıldı. EPGİS benzinin litre fiyatına 71 kuruş zam uygulanacağını resmen açıkladı. EPGİS'in yaptığı zam açıklamasına göre uygulanacak olan fiyat artışı direkt olark pompa fiyatlarına yansıtılacak. Bu zam bu gece yarısından itibaren geçerli olacak. 

epgis

PETROL FİYATLARI VE DOLAR KURU GERİLEDİ AMA ZAMDAN VAZGEÇİLMEDİ

Bugünün piyasa verilerinin akaryakıt maliyetlerini düşürebilecek nitelikte olduğu gözlerden kaçmadı. Küresel piyasalarda gün içerisinde petrol fiyatlarında bir gerileme meydana geldi. Brent petrolün varil fiyatı 94 dolar seviyesini zorlarken gün içerisinde yüzde 2,30 oranında fiyat düşüşü gerçekleşti ve brent petrol 90 dolar seviyesine kadar düştü. 

Dolar kurunda da benzer bir görüntü meydana geldi. Dolar kuru 13,64 TL seviyesine kadar yükselmişken akşam saatlerinde yeniden 13,56 TL seviyesine geri çekildi. Ancak bu gelişmeler benzine yapılan zammın geri çekilmesini sağlayamadı. Piyasa verilerine göre akaryakıt maliyetlerinin azalması gerekiyordu. Ancak bu fiyatlamaların ilerleyen günlerde akaryakıt maliyetlerine etki yapabileceği sektör uzmanları tarafından dillendiriliyor.

BU HAFTA YENİ AKARYAKIT ZAMMI OLUR MU?

Yapılan benzin zammı ile beraber araç sahibi vatandaşlar yeni zamlara dair endişe duymaya başladılar. EPGİS tarafından dün motorine 80 kuruş, bugün ise benzine 71 kuruş zam yapıldı. Beklentilere göre bu hafta yeni bir zammın daha uygulanmasına uzak ihtimal olarak bakılıyor. Ancak olağanüstü fiyatlamalar olursa yeni zamlar için kapının aralık tutulduğu ifade ediliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@