Petrol Piyasasında Yeni Şoklar Kapıya Dayandı! Türkiye'de Benzin Ve Motorine Yeni Zamlar Mı Geliyor?

Akaryakıt fiyatlarına zamlar bir türlü gündemden düşmüyor. Yeni haftada benzin ve motorin fiyatlarına zam gelecek mi? Benzin ve motorin kaç TL olacak?

Finans 05.12.2021 - 20:23 05.12.2021 - 20:23 Engin Uzunoğlu

Küresel petrol piyasalarında oldukça hareketli günler yaşanmaya devam ediliyor. Petrol üreten ülkelerde ciddi bir telaş yaşandığı gözlemlenirken sektör kaynaklarına göre bunun nedeni olarak koronavirüsün yeri varyantı omicron gösteriliyor. Yeni varyantın dünya genelinde yeni bir kapanma dönemini başlatmasından duyulan endişe ile petrol sektörü büyük bir şok içerisinde kaldı. Yaşanan bu negatif gelişme fiyatlamaya da yansıdı. 

PETROL FİYATLARI DİPTEN DÖNDÜ!

Yaşanan gelişmeler ışığında fiyatlanmaya başlayan petrol ürünleri yeni bir krizin işaretlerini verdi. Brent petrolün varili 80 doların üzerine yerleşmişken bir anda kendisini 65 dolar seviyesinde gördü. Ancak bu sarsıntı petrol sektöründe karşılandıktan sonra toparlanma işaretleri gelmeye vaşladı. Petrol fiyatlarında yeni bir yükseliş trendi başlarken henüz hızlı bir fiyat yükselişi gerçekleşmedi. Sektör kaynaklarından gelen bilgilere göre brent petrol fiyatları bu haftadan itibaren yeniden 80 doların üzerine çıkmak için hızlı hareket edecek. 

TÜRKİYE'DE AKARYAKIT FİYATLARINA YENİ ZAMLAR GELECEK Mİ?

Dünya petrol piyasasındaki fiyat şoklarının Türkiye'ye yansımasının ne şekilde olacağı merak ediliyor. Dolar kurunda meydana gelen yükselişler son dönemlerde akaryakıt fiyatlarının Türkiye'de zam yağmuruna uğramasına neden oldu. Tarihi zamlarla oldukça yükselen akaryakıt fiyatlarında en dikkat çeken detay ise brent petrolün dibe vurduğu dönemde Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına sace bir sefer sınırlı indirim yapılıp sonra da bu indirimin zamlarla dengelenmesi oldu. Bu da tamamen dolar kurundaki yükselişlerden kaynaklandı. 

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI ARTACAK MI?

Benzin ve motorin fiyatlarına yeni zamların gelmesine dair merak edilen soruya sektör kaynakları yanıt verdiler. Sektör kaynaklarının paylaştığı bilgilere göre yeni haftada petrol fiyatlarında muhtemel yükselişler olması Türkiye'de de yeni zamları beraberinde getirecek. Ancak dolar kurunun bu haftaki fiyatlaması bu zamların şiddetinde belirleyici olacak. Dolar kurunda ciddi bir düşüşş kaydedilirse benzin ve motorin fiyatlarına zam değil indirim yapılması gündeme gelebilecek. Ancak uzmanlar dolar kurunda düşüş ihtimalini pek yüksek görmedikleri için benzin ve motorinin litre fiyatlarına 60 kuruş zam beklentisi içerisindeler.  Benzin ve motorin fiyatlarına ilişkin zamlar Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonu İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından açıklanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@