Petrole Kan Sıçradı! Rusya Düşüşe İzin Vermedi, İndirim Beklenen Benzin, Motorin ve LPG İçin Okkalı Zam Açıklandı

Tüm dünya Rusya'nın batıyı nasıl dize getirdiğini izlemeye devam ederken brent petrol fiyatı adeta çıldırdı. 100 dolara doğru koşan petrol ile indirim beklenen akaryakıt fiyatları için zam beklentisi!

Finans 23.02.2022 - 08:50 23.02.2022 - 08:52 Gülcan Özer

Brent petrol fiyatı için yaşanan düşüş nedeni ile iç piyasada da akaryakıt fiyatlarına indirim beklentisi oluşmuştu. Hem dolar kurunun 13 - 14 TL bant aralığında stabil bir hale gelmesi hem de brent petrol fiyatının şok yükseliş serisinin ardından tekrar yönünü aşağıya çevirmesi ile benzin, motorin ve LPG fiyatlarına indirim beklentisi açıklanmıştı. 

Herkes indirimin açıklanmasını beklerken şok hamle Rusya'dan geldi. Tüm dünyayı petrol ve doğalgaz üzerinden ellerine almaya çalışan Rusya brent petrol fiyatının ucuzlamasına izin vermedi ve Rus devlet başkanı Putin tarafından atılan imza ile Rusya Ukrayna savaşı için ilk adımı attı. Rus ordusuna Ukrayna'ya girme talimatı verilmesi ile brent petrol baş döndüren bir hızla yükselişe geçti. 

RUSYA BRENT PETROLA KAN DOĞRADI, AKARYAKIT FİYATLARI ÇILDIRDI! 

Tüm dünya Ukrayna'da yaşanan gelişmeleri bıçak sırtında takip etmeye devam ederken dün Rusya'ya karşı açıklanan yaptırımların son derece zayıf kalması yaşanan şoku katladı. AB tarafından yapılan açıklamada Rusya'ya olan enerji bağımlılığı ilk kez açık açık itiraf edilirken Biden'e karşı seçimi kaybeden bir önceki ABD Başkanı Trump ise brent petrol fiyatında yaşanan yükseliş nedeni ile Amerika'nın Rusya'ya karşı zayıf kaldığını iddia etti. 

brent petrol fiyatı 23 şubat x

BRENT PETROL FİYATI BUGÜN NE KADAR, KAÇ DOLAR OLDU, 100 DOLAR OLUR MU?

Akaryakıt fiyatları bölgede artan jeopolitik riskler nedeni ile büyük bir hızla yükselmeye devam ederken Rusya'nın savaş hamlesi ile brent petrol fiyatı yeniden yukarıya çevirmişti. Bölgede tansiyonun düşmemesi üzerine brent petrol fiyatı bugüne de yükseliş başladı ve 23 Şubat 2022 Çarşamba gününe 97 dolar seviyesinin üzerinde 97,15 dolar seviyesi ile başladı. Ekonomistler 100 dolar sınırın kritik eşik olduğunu, bu seviyenin kırılması durumunda sert yukarı yönlü seyir beklendiği uyarısında bulundular.

brent petrol zammı

BENZİN VE MOTORİNE BRENT PETROL ZAMMI YOLDA: OKKALI ZAM İLE 1 TL ZAM BEKLENTİSİ İLE POMPA SATIŞ FİYATLARI KAÇ TL OLUR?

Akaryakıt sektörü temsilcileri tam indirim beklenen bir dönemde Rusya tarafından yapılan hamlenin büyük hayal kırıklığı olduğunu belirterek Brent petrol fiyatının bu seviyenin üzerine çıkması ya da 95 doların altına gelmesi durumunda bu ay içinde akaryakıt fiyatlarına 1 TL zam beklediklerini duyurdu. Böyle bir zam ile beraber akaryakıt pompa satış fiyatları 16 TL bandını aşacak ve 17 TL sınırını zorlamaya başlayacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@