Peygamberler Diyarı Şanlıurfa İslam Ülkelerinin 2023 Turizm Kenti İlan Edildi

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 11. Turizm Bakanları Konferansı'nda Şanlıurfa, 2023 turizm kenti seçildi. Şehrin turizm kenti seçilmesi sevinçle karşılandı.

Peygamberler Diyarı Şanlıurfa İslam Ülkelerinin 2023 Turizm Kenti İlan Edildi

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, İslam İşbirliği Teşkilatı, 11. Turizm Bakanları Konferansı düzenlendi. Türkiye'yi Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz temsil etti. İslam ülkelerinin 2023 turizm kenti Şanlıurfa oldu. 2024 yılının turizm kenti de Özbekistan'ın Hiva şehri olarak belirlendi.

Karar sonrasında Şanlıurfa'da büyük bir coşku yaşandı. Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin, kararın hayırlı olması temennisinde bulundu. 2023 yılında dünyanın dört bir yanında ziyaretçilerin gelmesini bekleyen esnaflar da karara çok mutlu olduklarını belirttiler.

şanlıurfa

ŞANLIURFA İÇİN GÜZEL BİR MÜJDE VERİLDİ

Valilik toplantı salonunda açıklamada bulunan Vali Ayhan, "Şanlıurfa için çok güzel bir müjde verildi. Çok güzel ve hayırlı bir işe imza atıldı. Öncelikle emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz İslam İşbirliği Teşkilatının 57 üyesi bulunan bu teşkilatımızın 2014 yılından itibaren her yıl bir ilimizi turizm başkenti ilan ediyorlar. Bunu biliyorsunuz, ilki de Kudüs'tü. Daha Medine, Konya ve benzeri ilerimiz oldu. Şimdi 2023 yılında Urfa'mız oldu. Hakikaten Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelmesi açısından da çok çok anlamlı oldu." ifadelerini kullandı.

şanlıurfa-turizm

2023 URFA İÇİN ÖNEMLİ BİR YIL OLACAK

2023 yılının Urfa için önemli bir yıl olacağını belirten Vali Ayhan "Bütün İslam camiası, inanç şehri, peygamberler şehri Urfa'nın daha gözde bir il olması için güzel etkinliklerle anılacak. Şimdiden heyecanını paylaşıyoruz. Urfa'mıza hayırlı uğurlu olsun. 2023'te el birliği ile güç birliği ile var gücümüzle çalışacağız. Bu kararın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

Belediye Başkanı Beyazgül de şehrin kadim kültürünün ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtılacağını, Şanlıurfa'ya gelen yerli ve yabancı turist sayısının artmasını bekledikleri söyledi.