Pinterest'in Reklam Yasağını Kaldıran Karar Resmi Gazetede Yayımlandı

Sosyal ağ sağlayıcıları olarak tanınan sosyal medya platformlarının Türkiye'de temsilci bulundurma zorunluluğunu yerine getiren Pinterest'in reklam yasağının kaldırılmasına dair karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Pinterest'in Reklam Yasağını Kaldıran Karar Resmi Gazetede Yayımlandı

Türkiye'de yaygın kullanılan sosyal medya platformlarından olan Pinterest'in reklam yasağı kaldırıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından alınan karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

PİNTEREST REKLAM YASAĞINDAN KURTULDU

Türkiye'de geçtiğimiz aylarda yapılan kanuni düzenleme ile ülke içinden günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına temsilcilik açma ve temsilci atama zorunluluğu getirilmişti. Facebook ve Twitter gibi platformlar bu yeni kurala uyabilmek için temsilci atamışlardı. Türkiye temsilcisi belirlemeyen ve atama yapmayan Pinterest'e ise 19 Ocak 2021 tarihinde reklam yasağı getirilmişti.

TÜRKİYE'YE TEMSİLCİ ATAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Pinterest'e Türkiye'de günde 1 milyondan fazla erişim olması ve reklam yasağı nedeniyle ciddi bir maddi kayıp ile karşılaşılması nedeniyle aradaki uyuşmazlık giderildi. Pinterest Türkiye'de temsilci belirleme ve bunu yerine getirme yükümlülüğünü sağladı. Bu gelişme dün Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. Gelişen yeni durum hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yeni bir karar alarak bu kararı resmi gazete'de yayımlandı.

Yayımlanan yeni kararda Pinterest'in 5651 sayılı İnternet ortamında yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un gereği olan temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirdiği gerekçesiyle daha önce verilen reklam yasağı kararının kaldırılmasına karar verildiği ilan edildi. Bu karar ile beraber Pinterest'in Türkiye'de reklam yasağı gibi bir durumu da kalmadı.

Pinterest'in Reklam Yasağını Kaldıran Karar Resmi Gazetede Yayımlandı - Resim 1

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan konuya dair bir açıklama yapmış ve “Pinterest'in de yükümlülüğünü yerine getirmesinin ardından günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları arasında Türkiye'ye temsilci atacağını bildirmeyen hiçbir platform kalmadı. Bu durum ülkemiz için çok büyük bir kazanımı ifade ediyor. Milletimizin dijital platformlardaki hakları artık daha etkin bir şekilde korunabilecek. Ortaya bir mağduriyet çıkması durumunda ise vatandaşlarımız karşılarında bir muhatap bulabilecekler.” demişti.