Pitbullar Sokağa Terk Edildi: Barınaklar Doldu Taştı

Tehlikeli ırk olarak tabir edilen pitbulların kayıt altına alınmasının zorunlu hale getirilmesiyle onlarca pitbull sokağa terk edildi. Sayı arttıkça barınaklarda yer kalmadı.

Pitbullar Sokağa Terk Edildi: Barınaklar Doldu Taştı

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep'te yaşanan pitbull saldırısı sonrası tehlikeli köpek ırkları için yeni bir karar alındı. Karar doğrultusunda, yasaklı köpeklerin kaydını yaptırmayan ve kurallara uymayanlara 15 bin lira ceza verilecek.

Durum böyle olunca yasaklı köpek sahipleri hayvanlarının kaydını yaptırmayarak sokağa terk etti. Köpekler, eğer ki saldırgan bir şekilde yetiştirilmişte sokakta sahipsiz bulunmaları büyük tehlike arz ediyor.

Belediye görevlileri sokaklar bulabildikleri tehlikeli ırka ait köpekleri toplayarak barınaklara götürüyor.

KÖPEK SAYISI 3 KATINA ÇIKTI

Edirne'de tehlikeli köpek ırklarını kısırlaştırma maliyetlerinin yüksek olduğu bahane ederek kayıt yaptırmayan hayvan sahipleri köpeklerini sokağa bıraktı. Edirne Belediyesi sokağa bırakılan bu köpekleri yakalayarak Sokak Hayvanları Barınağında rehabilite ediyor.

Önceki ay barınaktaki köpek sayısı 12 iken bu sayı şu an 32'ye yükseldi. Başıboş bırakılan ve sahibi tarafından saldırgan yetiştirilen köpekleri hem çocuklar hem de yetişkinler için büyük tehlike oluşturuyor.

pitbull2

KİMİSİ TESLİM ETTİ KİMİSİ SOKAĞA ATTI

Tehlikeli ırklara kayıt yaptırılmasının zorunlu kılınması ardından yurdun dört bir yanından ihbar yağıyor.

Adana'da bir kadın oğlunun yasaklı ırktan olan köpek beslediğini arayarak ihbar etti. Kahramanmaraş'ta sokağa terk edilen Pitbull ihbar üzerine yakalandı. Köylere bırakılan iki pitbull, bir japon tosa ile okul bahçesine atılan 7 başıboş köpek yakalanarak barınağa gönderildi.

Öte yandan bir çocuk parkında pitbull gezdiren şahıs, ihbar edilince 14 bi 982 liralık cezayı ödememek için kendi elleriyle köpeğini yetkililere teslim etti.

SONRAKİ HABER