Piyasada Gram Altın Depremi! 750 TL, 800 TL ve 900 TL Açıklamaları Üst Üste Geldi

Kısa vadeli gram altın hedefleri için uzman yorumları geldi. Ekonomistler gram altının kısa vadeli dönemde nasıl bir hareket izleyeceğini, hangi seviyeye kadar çıkacağını analiz ettiler.

Finans 23.11.2021 - 12:21 23.11.2021 - 12:29 Mustafa KARAGÖZ

Piyasalarda Salı depremi yaşanıyor. Dolar kurunun çok sert bir şekilde yükselmesinin ardından altın fiyatları da fırladı. Altın fiyatlarında oluşan son rakamların ardından uzmanların tahminleri de değişti. 

UZMANLARIN KISA VADELİ ALTIN YORUMLARI İLK RAKAMLAR 750 TL, 800 TL VE 900 TL ANALİZLERİ

Altın fiyatlarına dair yapılan değerlendirmelerde, küresel piyasalarda ons altının değer kaybettiği ifade ediliyor. FED Başkanı Powell'ın yeniden aday gösterileceğinin açıklanmasının ardından dolar kuru güçlendi. Dolar kurunun yükselmesi ise ons altının sert bir şekilde değer kaybına neden oldu. Ons altın 1805 dolar seviyesine çekilirken yurtiçinde durum tam tersi şeklinde işliyor. 

altın 2 800 900 tl

Dolar kurunun gün içinde yaşadığı ani ve sert yükselme altın fiyatlarının da yükselmesine neden oldu. Gram altın çok hızlı bir şekilde 700 TL'yi, çeyrek altın ise 1100 TL'yi aştı. 

650 TL OLACAĞINI BİLMİŞTİ 800 TL OLACAK DEDİ TARİH VERDİ

Stratejist yazar Haluk Özdil son yaptığı açıklamasında gram altının 650 TL olacağını tahmin etmişti. Uzman isim son değerlendirmesinde gram altının 800 TL olacağını ifade etti. Kısa süre önce orta vadeli bir değerlendirmede bulunan Özdil şu ifadeleri kullandı. 

"Bazı haberler çıkıyor, altın satışları patladı. Kuyumcular altın almıyor, fiyatlar düşecek gibisinden. Bu haberler biraz bilinçli gibi duruyor. FED, 12-13 Aralık, varlık alımlarını stabil tutabilir. Emlak balonu artık şişti. Altında kayışın yükseleceğini düşünüyorum" 

altın 800 900 tl

Özdil açıklamasının devamında gram altının ilkbahar aylarında 800 TL olacağını ifade etti. Dünyada enflasyonu durdurmanın mümkün olmadığını ifade eden Özdil ". Eğer bu mümkün olursa altın fiyatlarının yükselişi durdurulur" ifadelerini kullandı. 

İSLAM MEMİŞ'TEN GRAM ALTIN TAHMİNİ

İslam Memiş gram altın için yaptığı değerlendirmesinde küresel piyasalarda oluşan son rakamları ele aldı. Memiş dolar kuru hareketiyle birlikte altın fiyatlarının yükseleceğini söyleyerek " Dolar/TL kuru ile alakalı belirsizliğin sürmesi, dolar endeksinin yükseliş süreci, fiziki talep gibi nedenler altın fiyatlarının yükselişini destekliyor. Altının gram fiyatı, 2022’de 800 liraya kadar yükselişini sürdürebilir" ifadelerini kullandı. Memiş enflasyonun devam etmesinin ons altının 2000 dolar üzerinde kalıcı olacağı değerlendirmesinde bulundu. 

EDİTÖR NOTU: Altın fiyatları hakkında yapılan değerlendirmeler, yorumlar, analizler haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@