Piyasalar Çakılmıştı Maliye Bakanlığı'ndan Savaş Sürecinde TL Dolar Kararı Açıklandı

Maliye Bakanlığı, Rusya'da savaşın başlamasının ardından Türk Lirasında değerin korunması için açıklamada bulundu. İşte Maliye Bakanlığı'ndan gelen açıklama ve TL Dolar kararı.

Finans 24.02.2022 - 16:36 24.02.2022 - 17:04 Mustafa Karagöz

Rusya'da savaşın başlamasının ardından dolar kurunda yaşanan yükselme ve piyasaların sert tepkisi sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan ilk açıklama geldi. Bakanlık TL'de değerin korunması vurgusunda bulundu. 

MALİYE BAKANLIĞI'NIN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Dolar kurunun TL karşısında yüzde 3.5'luk değer kazanması ve 14.30 TL bandına gelmesi, Borsa İstanbul'da endeksin yüzde 9'a ulaşan geri çekilmesi sonrası Maliye Bakanlığı sürece ilişkin basın açıklamasında bulundu. 

Bakanlığın basın açıklamasında tüm gelişmelerin yakından izlendiği vurgulanırken tüm tedbirlerin alındığı ve alınmaya devam edeceği ilan edildi. 

Vatandaşlara Uyarı

Bu dönemde riskli pozisyon alımına ilişkin Maliye Bakanlığı vatandaşları uyardı. Bakanlık tarafından ilan edilen basın açıklamasının tüm metni şu şekilde; 

son dakika savaş-3

AÇIKLAMANIN TAM METNİ

Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'ya askeri müdahalesi kapsamındaki gelişmeler yakından izlenmektedir. Uluslararası alanda yaşanan bu gelişmelerin olası ekonomik ve finansal etkileri; tarım, Turizm, dış ticaret, enerji ve müteahhitlik dahil her boyutuyla, Bakanlığımızca ve ilgili Bakanlıklarla istişare içinde takip edilmektedir. Şimdiye kadar olduğu gibi bu süreçte de gereken tüm tedbirler kararlılıkla alınacaktır.

Türkiye ekonomisi sağlam temelleriyle geçtiğimiz dönemde birçok iç ve dış şoku bertaraf etmiştir. Üretimi, ihracatı, yatırımları ve istihdamı önceleyen; dengeli ve istikrarlı büyümeyi odağına alan Türkiye Ekonomi Modeli ile attığımız adımlar sayesinde ülkemizin zorluklara karşı dayanıklılığını daha da güçlendirdik. Bilindiği üzere yakın zamanda manipülatif söylemlere itimat ederek oldukça riskli pozisyonlar alan vatandaşlarımız önemli mali kayıplara karşı karşıya kalmıştır.

Son iki ayda Türk Lirasını güçlendirmek için önemli politikalar uygulamaya konulmuş ve bu konuda başarılı olunmuştur. Bu çerçevede uluslararası finansal piyasalarda bu gerginliğin neden olduğu oynaklıklara karşı vatandaşlarımızın Türk Lirası ve Türk Lirası cinsi varlıklara olan güveninin devam etmesinin ve riskli pozisyonlar almaktan kaçınmalarının her açıdan önemli olduğu değerlendirilmektedir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@