Piyasalar Kapalıyken Faiz Şoku Yaşandı, Bankalar Para Ateşini Yaktı! 32 Günlük Vadeli Mevduat, Kredi Faizleri Ne Kadar?

Bankaların faiz oranları güncellendi, en yüksek 32 günlük vadeli mevduat faizi ile en düşük ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları değişti. Merkez Bankası faiz kararı bankalara nasıl yansıdı?

Finans 23.01.2022 - 10:45 23.01.2022 - 10:45 Gülcan Özer

Kredi çekmek istiyorum diyenler kredi faiz oranlarını, cebinde, bankada parası olanlar ise 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları rakamlarını takip ediyorlar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından geride bıraktığımız Perşembe günü yapılan 2022 yılının ilk PPK toplantısı ile faiz oranlarını yüzde 14 seviyesinde sabit tutmuş ve değişikliğe gitmemişti. 

Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı sonrasında gözler bankaların kredi ve mevduat faiz oranlarına çevrilmişti. Bankalar Cuma gününü pas geçerken hafta sonu piyasalar kapalıyken çok sayıda banka faiz oranlarını güncelledi. Toplam 14 banka kredi faiz oranlarını ve vadeli mevduat faizlerini değiştirdi. Yapılan güncellemeler ne yazık ki kredi çekmek isteyenleri üzerken parası olanları sevindirdi. 

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE, KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER, MEVDUAT FAİZ ORANLARI YÜKSELİR Mİ?

Bankaların faiz oranları yukarı yönlü hareket etmeye devam ederken özellikle de ihtiyaç ve konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş dikkat çekti. Bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükselirken yaşanan yükseliş kredi faiz oranlarına da yansıdı. 

32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı 23 ocka

EN YÜKSEK 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT FAİZİ HANGİ BANKADA?

Bankada parası olanlar, cebinde nakit parası bulunup birikimini bankaya yatırmak isteyen kişiler için iyi haberler gelmeye devam ediyor. Merkez Bankası'nın Ocak ayı toplantısını pas geçerek faiz indirimi yapmaması bankaların mevduat faiz oranlarına olumlu yansıdı. Olası bir faiz indirimi beklentisi ile baskı altında olan mevduat faizleri yükselişe geçti. 

En yüksek faiz veren banka Burgan Bank ON Hesap olurken 250 bin liranın 32 günlük faiz getirisi 4 bin 425 TL seviyesine çıkarak asgari ücret rakamını bile geride bıraktı. 

en uygun konut kredisi veren bankalar 23 ocak

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA! KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ MÜ, DÜŞECEK Mİ?

Yükselen konut fiyatları nedeniyle vatandaşlar mağdur olmaya devam ederken ne yazık ki konut kredisi faiz oranları düşmek bir yana tam tersine yükseldi. En uygun konut kredisi faiz oranı kamu bankalarında yüzde 1,20 olarak korunurken özel bankalarda ise yükselişe geçti. Özel bankalarda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 2.02 seviyesine çıkarken en uygun konut kredisi veren özel banka ise Akbank oldu. 

taşıt kredisi faiz oranları 23 ocak

EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Bankaların araç kredisi faiz oranları için de benzer durum yaşandı. En düşük araç kredisi faiz oranı yüzde 1.50 olurken en uygun araç kredisi veren banka ise Vakıfbank oldu. Özel bankalar ile kamu bankaları arasındaki faiz makası son derece sert yükseliş gösterdi. 

ihtiyaç kredisi faiz oranları 23 ocak

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ, KREDİ FAİZLERİ DÜŞTÜ MÜ?

Hayır ne yazık ki bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları düşmedi ve yükselişini sürdürdü. Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası ve Halkbank dahi faiz oranlarını arttırırken tüm kredi paketleri ve mevduat faizlerinde faiz güncellemesi yapan banka sayısı 14'e ulaştı. En düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,55 olurken en uygun kredi veren banka ise bu oranı uygulayan Vakıfbank oldu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@