Piyasalarda Faiz Depremi Yaşanıyor! Merkez Bankası Kasım Kararı Öncesi Dolar ve Altın Fiyatlarında Son Durum Ne?

Merkez Bankası Kasım toplantısı öncesi piyasalarda tam anlamıyla faiz yangını yaşanıyor. Yarın yapılacak toplantıda faiz indirimi endişesi ile dolar kuru ve altın fiyatları sert yükseldi!

Finans 17.11.2021 - 09:16 17.11.2021 - 09:17 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yarın gerçekleştirilecek olan Kasım Ayı Para Politikası Kurulu PPK toplantısı öncesi piyasalarda tansiyon yükseldi. Yükselen enflasyon rakamlarına rağmen Merkez Bankası tarafından Kasım ayı toplantısı ile yine faiz indirimi yapılacak beklentisinin oluşması ile ne yazık ki hem dolar kuru hem de altın fiyatları TL karşısında büyük bir hızla değer kazanmaya devam etti. 

Dolar kuru dün 10,50 TL seviyesini aşarak tüm zamanların rekorunu kırarken gram altın ve çeyrek altının fiyatı da tarihi rekor seviyelerini tazeledi. Çeyrek altın 1000 TL üzerini gram altın ise 625 TL seviyesini test etti. Yarın açıklanacak olan kritik Kasım ayı faiz kararı öncesinde piyasalarda yeni günün ilk açılış fiyatları da geldi. 

MERKEZ BANKASI KASIM AYI TOPLANTISI SAAT KAÇTA, FAİZ KARARI NE OLUR?

TCMB Kasım toplantısı için geri sayım başladı. Kritik toplantı yarın yani 18 Kasım 2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında yapılacak olan toplantıda alınan faiz kararı ise saat 14:00'te ilan edilecek. Bloomberg HT tarafından açıklanan faiz beklentisi ise 100 baz puan indirim olacağı yönünde gerçekleşti. 

17 kasım dolar kuru

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİRSE DOLAR NE OLUR, BUGÜN DOLAR KAÇ TL, NE KADAR?

Dün 10,50 TL seviyesinin üzerini test ederek tarihi rekorunu kıran dolar kuru yeni güne 10,42 TL alış ve 10,4331 TL satış fiyatı üzerinden başladı. Euro kuru ise 11,7767 TL alış ve 11,7949 TL satış seviyesi ile işlem görüyor. Merkez Bankası'nın faiz indirimine devam etmesi halinde dolar kurunda artış yaşanabileceği belirtiliyor. 

17 kasım altın fiyatları

17 KASIM ALTIN FİYATLARI LİSTESİ! GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTININ FİYATI BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL?

Çeyrek altın kuyumcularda 1.031 TL satış fiyatı ile işlem görürken gram altının alış fiyatı 614,58 TL ve satış fiyatı ise 633 TL oldu. Altın fiyatlarında yarın Merkez Bankası tarafından açıklanacak karar  takip edilecek. Dolar kurunda bir sıçrama yaşanması durumunda yaşanan yükselişten altın fiyatları da olumlu yönde etkilenirken dış piyasada ise ons altın fiyatlaması ile yön belirlenecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@