Piyasalarda Faiz Kararı Gerginliği! Merkez Bankası Toplantısı Öncesi Dolar, Euro ve Altın Fiyatlarında Son Durum Ne?

Merkez Bankası Ekim ayı faiz kararı öncesi piyasalarda indirim beklentisi gerginliği sürüyor. TCMB Ekim ayı faiz kararı beklentisi ile piyasalarda son durum ne, altın ve dolar bugün ne kadar, kaç TL?

Finans 21.10.2021 - 09:01 21.10.2021 - 09:02 Gülcan Özer

Merkez  Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararı öncesi piyasalarda indirim gerginliği hissedilmeye başlandı. TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamları ile yıllık TÜFE ortalamasının yüzde 20'ye dayanması ve dolar kurunun 9 TL seviyesini aşması ile 9,30 TL bandına kadar çıkması ile beraber faiz kararı daha da büyük bir önem taşımaya başladı. 

Faizin yönünün belirleneceği bugünkü kritik toplantıda Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan açıklamalar ve çekirdek enflasyon vurgusunun devam etmesi ile beraber yeni bir faiz indirimi beklentisi ağırlık kazanırken piyasalarda tansiyon yükseldi. 

21 EKİM 2021 DOLAR KURU BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL OLDU?

Piyasalar Merkez Bankası tarafından yapılacak olan yeni bir faiz indirimi hamlesini fiyatlamaya başlarken kritik karar öncesi dolar ve euro kurunda yükseliş başladı. Piyasalarda yaşanan dalgalanma, TÜFE'nin yüksek olması ve dolar kurunun değer kazanmasına rağmen yapılacak olan yeni faiz indirimi hamlesi beklentisi piyasaları gerdi. 

PPK toplantısı öncesi piyasalarda yaşanan gerginlik kura yükseliş olarak yansıdı. Dolar kuru dün yoğun satış baskısı nedeni ile yaşadığı düşüşün ardından bugün yeni güne yükselişle başladı ve 9,2488 TL alış, 9,2548 TL satış fiyatı ile işlem gördü. Euro kuru ise 10,8030 TL satış fiyatı ile güne başladı.

dolar-ve-altın-kuru-21-ekim

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI ÖNCESİ ALTIN FİYATLARI! GRAM VE ÇEYREK ALTIN BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL?

Gram altın ve çeyrek altının fiyatı da yoğun satış baskısına rağmen yükseldi. Gram altın alış 530,93 TL  ve satış 531,01 TL seviyesinden işlem görürken çeyrek altın alış 859 TL ve satış 875 TL oldu. Uluslararası piyasada ons altının fiyatı da yükseldi. Onsa altın alış 1.783,24 TL ve satış 1.789,54 TL oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@