Piyasalarda İndirim Gerginliği! Merkez Bankası Faiz Kararı Öncesi Dolar ve Altın Fiyatlarının Ateşi Yükseldi

Merkez Bankası Eylül 2021 faiz kararı öncesi erken indirim endişesi ile dolar kuru ve altın fiyatları yükselişe geçti. 1 dolar kaç TL, bugün çeyrek ve gram altının fiyatı ne kadar?

Finans 22.09.2021 - 14:34 22.09.2021 - 14:35 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayı PPK toplantısı için geri sayım başladı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan çekirdek enflasyon açıklaması ile erken faiz indirimi endişesi artarken aşırı gerginleşen piyasalarda dolar kuru ve altın fiyatlarında yükseliş başladı. 

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin ardından politika faiz oranının yıllık enflasyonun altında kalması ile beraber faiz yükseltilmesi beklenirken MB Başkanı Kavcıoğlu tarafından yapılan çekirdek enflasyon açıklaması ile faiz indirimi beklentisi oluşmuştu. 

DOLAR KURU NE KADAR, 1 DOLAR KAÇ TL?

Merkez Bankasının kritik faiz kararına doğru geri sayım başlarken dolar kurunda ise hızlı bir yükseliş yaşanması dikkat çekti. Erken faiz indirimi beklentisi ile piyasalarda endişeler artarken Türk Lirası kayba uğradı. TL değer kaybederken hem dolar kuru hem de altın fiyatları yükseldi. 

Yaşanan yükselişin ardından dolar kuru 8,6490 TL alış ve 8,6515 TL satış fiyatı üzerinden işlem görüyor. 22-eylül-döviz-kuru

GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTIN BUGÜN KAÇ TL OLDU?

Altın fiyatlarında yaşanan yükseliş bugünde sürdü. Çin'de yaşanan kriz, FED faiz kararı ve Merkez Bankası faiz kararı endişesi ile altın fiyatlarında da yükseliş hızlandı. Gram altın 500 lira bandına biraz daha yaklaşırken 24 ayar gram altın alış 493,61 TL, satış fiyatı ise 493,68 TL oldu. 

Çeyrek altının alış fiyatı ise 803 TL ve satış fiyatı ise 813 TL olarak ilan edildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@