Piyasalarda Savaş Alarmı Dolar ve Altını Yükseltti, Altın Fiyatları 8 Ayın Zirvesine Tırmandı!

Tüm dünyanın takip ettiği Rusya - Ukrayna gerilimi piyasaları sallamaya devam ediyor. Küresel piyasaların yanı sıra iç piyasada da dolar ve altın yükselişe geçti.

Finans 15.02.2022 - 10:45 15.02.2022 - 10:46 Gülcan Özer

Uzun süredir 14 TL bandının altında sıkışık bir aralıkta hareket eden dolar kuru Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilim ve savaş iddiaları sonrasında hızla yükselişe geçmişti. Dolar kurunda yaşanan yükseliş ile beraber 14 TL bandı zorlanmaya devam ederken gram altın da yükseldi, ons altının fiyatı ise son 8 ayın zirvesine tırmandı. 

Piyasalar savaş senaryolarını fiyatlamaya devam ederken yaşanan süreçte hem dolar hem de altın fiyatları yükselişe geçti. Ekonomik olarak dünya zaten pandeminin getirdiği ağır yük ve yükselen enflasyon ile mücadele etmeye çalışırken üzerine bölgede yaşanan gerilim piyasaların kayıplarını arttırdı. Brent petrol fiyatı da 100 dolar sınırına doğru yükselişini 95 dolar seviyesi ile korudu. 

15 ŞUBAT GÜNCEL ALTIN FİYATLARI! GRAM VE ÇEYREK ALTININ FİYATI BUGÜN KAÇ TL?

Savaş tam tamlarının çalması ile beraber altın fiyatlarında da yükseliş başladı. Jeopolitik risklerin arttığı her ortamda yükselişi desteklenen altın fiyatı için güvenli liman olma özeliği bir kere daha devreye girdi. Yaşanan yükselişin ardında ons altının fiyatı 1.877 dolar seviyesini görerek son 8 ayın zirvesine tırmandı. 

15 şubat altın fiyatları

Gram altın alış fiyatı 821,07 TL ve 821,23 TL satış rakamını görürken çeyrek altın alış 1,333 TL ve satış 1,352 TL seviyesine yükseldi. 

altın fiyatları-4

DOLAR VE EURO KURUNDA SON DURUM NE?

Savaş gerilimi dolar kurunda yükselişe neden olurken dolar an itibari ile 13,59 TL seviyesinden işlem görüyor. Euro kuru da yükselenler arasında yer alırken 15,3873 TL seviyesinden alınıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@