Piyasalardaki Sarsıntı Sonrası Çimento Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Çimento fiyatlarına dair inşaat sektöründe araştırmalar devam ediyor. Çimento fiyatları ne kadar oldu? 1 torba çimento kaç TL'ye satılıyor? Enerji krizi çimento fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Emlak Haberleri 23.02.2022 - 00:24 23.02.2022 - 00:24 Engin Uzunoğlu

İnşaat yapı malzemelerinin fiyat yükselişlerinden kaynaklanan maliyet artışları sektörün önünü görmesini engellemeyi sürdürüyor. Maliyet yükselişleri inşaatların devam edip etmemesi konusunda büyük bir risk içerirken kamu müteahhitleri ise çok daha zorlu bir süreç içerisinde kaldılar. Bu gelişmelerden dolayı inşaat yapı malzemelerinin güncel fiyatları kapsamlı bir şekilde takip ediliyor. 

İnşaat yapımında vazgeçilmez yapı malzemelerinden olan çimento için yurt içi piyasada uygulanan fiyatların yüksekliği tartışma konusu oluyor. Betonun hammaddesi olan çimento olmadan inşaat yapılamayacağı için bu yapı malzemesinin fiyatı toplam inşaat maliyetinde belirleyici oluyor.

ÇİMENTO SEKTÖRÜNDEN SON GELİŞMELER NELER?

Çimento sektöründe yaşanan gelişmelere bağlı olarak fiyatlamanın uygulanması bu konuda merakları arttırıyor. 2021 yılında ihracat kanalını oldukça aktif kullanan çimento sektöründe bu yönelim 2022 yılında da devam ediyor. Yılın ilk yarısı için çimento ihracatına dair önemli bağlantılar kurulduğu bildirildi. Bu bağlantıların yurt içi piyasaya yansıması ile negatif oluyor. Yurt dışında belirlenen fiyat üzerinden yurt içinde fiyatlama yapılması çimento fiyatlarını iç piyasada arttırıyor. 

ENERJİ KRİZİ ÇİMENTO FİYATLARINI NASIL ETKİLER?

Rusya - Ukrayna krizi dünyada tüm piyasalarda bütük bir tedirginlik yaratıyor. Ancak enerji krizi en büyük endişenin yaşandığı konu oluyor. Rusya'nın Avrupa'ya karşı doğalgaz kozunu kullanıp fiyat artışı yapması Türkiye'yi direkt olarak etkilemeyecekse de dolaylı olarak atki altında bırakacak. Yükselen doğalgaz fiyatları ile çimento sektörünün maliyet kaleminde de artışlar olabilecek. Üretim fiyatlarında meydana gelecek bu yükseliş çimento fiyuatlarına yansıması ise kaçınılmaz olacak.

ÇİMENTO FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Çimento fiyatlarının ne kadar olduğu merak edilerek araştırma yapılıyor. İşte piyasa ortalamasına göre çimento fiyat listesi:

-1 Kg Gri Çimento: 8,5 TL 
-3 Kg Gri Çimento: 18 TL 
-5 Kg Gri Çimento: 27 TL 
-50 Kg (1 Torba) Gri Çimento: 74 TL
-1 Kg Beyaz Çimento: 14,50 TL 
-3 Kg Beyaz Çimento: 22 TL 
-5 Kg Beyaz Çimento: 37 TL 
-50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento: 109 TL

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@