Piyasaları Hareketlendirecek Veriler Açıklandı: ABD'de Enflasyon Oranı Rekor Tazeledi!

ABD Mart 2022 enflasyon oranı açıklandı. Ülkede bir önceki ay rekor orana ulaşan enflasyon rakamı, Mart ayında rekor tazeleyerek 1982 yılından bu yana en yüksek oran olarak kayıtlara geçti.

Finans 12.04.2022 - 16:44 12.04.2022 - 16:44 Büşra Uluşen

Küresel piyasalara yön verecek Mart 2022 ABD enflasyon oranı açıklandı. ABD enflasyon verileri Amerika Merkez Bankası FED'in bir sonraki ay için uygulayacağı para politikası için büyük önem taşıyordu.

ABD ENFLASYON VERİSİ REKORUNU TAZELEDİ!

ABD Mart 2022 enflasyon oranı (TÜFE) açıklandı. Buna göre ülkede mart ayında enflasyon oranı yüzde 8,5 artış göstererek 1982 yılından bu yana görülen en yüksek oran olarak tarihe geçti. Aylık bazdaki enflasyon ise yüzde 1,2 olarak kaydedildi. 

Piyasalara yön verecek olan enflasyon verisi için ekonomistler aylık bazda 1,2, yıllık bazda ise yüzde 8,4 olarak gerçekleşmesini bekliyordu. Beyaz Saray Sözcüsünden gelen '' Olağanüstü enflasyon rakamı gelebilir '' açıklaması ise enflasyonun yeni bir zirve yapacağını gösterir nitelikteydi. Ancak ekonomistlerin tahminleri açıklanan orana çok yakın bir rakamda gerçekleşerek sadece 0,1 fark gösterdi. 

abd enflasyon-1

ABD ENFLASYON ORANI SONRASI DOLAR / ALTINDA İLK TEPKİLER!

Dakikalar önce açıklanan ABD enflasyon verisi için piyasaların gösterdiği reaksiyon sınırlı oldu. Açıklamadan önce ons altın 1.955 dolar seviyesindeyken şu an 1.968 seviyesine yükseldi. Gram altın ise 922 TL'den 928 TL'ye çıktı. Dolar/ TL'ye bakıldığında ise 14,68 TL seviyesinde seyreden dolar 14,67 TL seviyesine inerek yatay bir görünüm sergiledi. 

Gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu enflasyon oranı Mart ayında yıllık yüzde 6,5 ile beklentilerin altında kaldı. Ülkede Şubat ayındaki yıllık enflasyon ise yüzde 7,9 olarak açıklanmıştı. 

Öte yandan Rusya-Ukrayna savaşına karşı Rusya'ya en ağır yaptırımları uygulayan ülkelerden biri olan ABD'de, işgal nedeniyle petrol fiyatlarında görülen sert sıçrama enflasyon oranına yansımadı. Beyaz Saray Sözcüsünün geçtiğimiz haftalarda yaptığı olağanüstü enflasyon rakamı beklentisi açıklaması sonrasında piyasalarda tedirginlik yaşanmıştı. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@