Piyasaların Endişeyle Beklediği Ocak 2022 FED Faiz Kararı Belli Oldu! FED Faiz Artırımı Yaptı Mı, Hangi Kararlar Alındı?

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Ocak 2022 faiz kararı belli oldu. FED 2022 yılının ilk toplantısında faizleri değiştirdi mi? FED faiz artırımı yaptı mı?

Finans 26.01.2022 - 22:01 26.01.2022 - 22:01 Engin Uzunoğlu

Tüm dünyada piyasalar Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından açıklanacak olan faiz kararına kilitlendi. FED'in 2022 yılının ilk toplantısı olan Ocak ayı toplantılarında alınacak faiz kararına göre piyasalar hareket edecek. bundan dolayı da günlerdir gergin bir bekleyiş devam ediyordu. Peki FED'in Ocak 2022 faiz kararı ne oldu? FED faiz artırımı yaptı mı? FED varlık alımlarının azaltılmasının hızlandırılmasına dair yeni bir karar açıkladı mı? İşte merakla beklenen FED kararları....

FED FAİZ KARARI NE OLDU?

FED tarafından 25 Ocak - 26 ocak tarihlerinde yapılan toplantılarda alınan faiz kararı son dakika olarak açıklandı. Buna göre FED Ocak 2022'de de uzun bir süredir olduğu gibi faizlerde değişiklik yapmadı. FED'in kararına göre faizler 0 - 0,25 aralığında sabit tutuldu. FED'in faiz artırımına Ocak 2022'de başlaması beklenmiyordu. Piyasalarda bu beklenti karşılık buldu ve faiz artırımı yapılmadı. Ancak aynı piyasalarda faiz artırımlarının en geç Mart ayında başlamasına dair bir beklenti güçlendi.

VARLIK ALIMLARI HAKKINDA NE KARAR VERİLDİ!

FED'in faiz artırımı kararı kadar varlık alımlarının azaltılmasına dair alacağı yeni karar da merak ediliyordu. Pandemi sürecinde ABD ekonomisini ve buna bağlı olarak da ABD istihdamını desteklemek için FED tarafından piyasa çok güçlü bir şekilde fonlanmıştı. Geçtiğimiz aylarda ise FED ekonomik toparlanma gerekçesiyle bu varlık alımlarının azaltılmasına karar vermişti. Son toplantıda da varlık alımlarının azaltılmasının hızlandırılmasına dair bir karar alınmıştı. ocak 2022 toplantısında da varlık alımlarının istikrarlı bir şekilde azaltılması yönünde bir karar çıktı. Varlık alımlarının azaltılması aynı zamanda FED'in faiz artırımını öne çekme ihtimali anlamına da geliyor.

FED BAŞKANI NE ZAMAN KONUŞMA YAPACAK?

Her FED toplantısının ardından FED Başkanı Jerome Powell alınan kararlara dair kapsamlı açıklamayı bir konuşma yaparak duyuruyor. Powell'in bu akşam yapacağı konuşmanın saati merak ediliyor. Edinilen bigilere göre Powell bu akşam Türkiye saati ile 22:30'da bir konuşma gerçekleştirerek alınan yeni kritik kararların detaylarını dünya kamuoyuna ilan edilecek. FED Başkanı Jerome Powell'in şahin bir konuşma yapmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@