Plakadan Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır? Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nereden Öğrenilir?

Trafik cezasını plaka ile öğrenme, internet üzerinden sunulan kamu hizmetlerinden birisidir. Hız limiti, kural ihlali gibi konularda mobese kameraları üzerinden kesilen cezaların, plaka ceza sorgulaması üzerinden öğrenilmesi mümkündür. Bu haberimizde detaylı olarak Plakadan Ceza Sorgulama işleminin nasıl ve nereden yapıldığını detaylı olarak anlatacağız.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 03.12.2019 - 12:25 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Trafik cezasını plaka ile öğrenme, internet üzerinden sunulan kamu hizmetlerinden birisidir. Hız limiti, kural ihlali gibi konularda mobese kameraları üzerinden kesilen cezaların, plaka ceza sorgulaması üzerinden öğrenilmesi mümkündür. Bu haberimizde detaylı olarak Plakadan Ceza Sorgulama işleminin nasıl ve nereden yapıldığını detaylı olarak anlatacağız.

Trafik cezasını plaka ile öğrenme, internet üzerinden sunulan kamu hizmetlerinden birisidir. Hız limiti, kural ihlali gibi konularda mobese kameraları üzerinden kesilen cezaların, plaka ceza sorgulaması üzerinden öğrenilmesi mümkündür.Trafik cezalarında takip yapılmadığında, ceza tutarları artmakta ve ödeme konusunda zorluk yaşanabilmektedir. Dolayısıyla online sistemler üzerinden plakaların sorgulatılarak yazılı olan trafik cezalarını takip etmek gerekmektedir.E Devlet Üzerinden Trafik Cezası SorgulamaE-devlet üzerinden açılan sistem ile trafik cezaları kontrol edilebildiği gibi Gelir İdaresi Başkanlığı hizmetleri kapsamında da araç plakasına yazılan trafik cezalarını öğrenmek mümkün olmaktadır.Trafik cezalarına ilişkin yapılan bir diğer sorgulama kanalı ise Emniyet Genel Müdürlüğü sistemleri içerinde yer almaktadır. Diğer kanallardan olduğu gibi Emniyet Genel Müdürlüğü’nde de yapılan sorgulamalar plakalar üzerinden tespit edilmektedir. Fakat Emniyet Genel Müdürlüğü hizmetleri kapsamında şahsa ve sürücü belgesine yazılan cezalar da tespit edilebilmektedir.Trafik cezalarını ödeme kanallarından biri olan PTT, aynı zamanda trafik cezalarının da sorgulanması için hizmet sunmaktadır. Bu hizmet aracılığıyla hem plaka üzerine yazılan cezalar kontrol edilebilir hem de aynı cezaların ödemeleri sağlanabilmektedir.Trafik Cezası Sorgulaması için GerekenlerPlaka cezalarının sorgulanma kriterleri, şu şekilde sıralanabilir:
  • E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyenler için T.C kimlik numarası ve şifre bilgileri yeterli olmaktadır.

  • Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden sorgulama yapmak isteyenler için T.C kimlik numarasına ek olarak tescil tarihinin de bilinmesi gerekmektedir.

  • Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılacak olan sorgulamalarda ise; plaka üzerinden sorgulama için plaka ve tescil belge seri numarası gerekli iken, şahıs için yapılacak sorgulamalarda nüfus cüzdanı seri numarası gerekmektedir.E-devlet Trafik Cezası Sorgulama HizmetiTrafik cezası sorgulamada e-devlet hizmeti, oldukça kolay bir sistem üzerinden işlem yapma imkânı sunmaktadır. E-devlet girişi yapıldıktan sonra sistem içerisinde verilen hizmetlerden gerekli sekme bulunabilmektedir.Plaka ceza sorgulaması için, trafik Cezası sorgulama sekmesi içerisinde gerekli alanlara plaka yazılarak o plaka üzerinde var olan trafik cezalarını görmek mümkün olmaktadır. Fakat 1 yıl öncesinde yazılı olan cezaların e-devlet üzerinde kaydı görünmeyebilmektedir. Bu sebeple daha eski cezalar için diğer sorgulama kanalları kullanılabilir.Trafik Cezası Online Ödeme SistemiPlaka ceza ödeme şekilleri, sorgulama esnasında yapıldığı gibi online ortamlarda da gerçekleştirilebilmektedir. Farklı bankalar üzerinden ve PTT üzerinden trafik cezası ödeme olanakları sunulmaktadır.Bankalar haricinde, plaka ceza sorgulamasının yapıldığı Gelir İdaresi Başkanlığı online hizmetleri üzerinden de trafik cezası ödemeleri yapılabilmektedir. Sistem üzerinden ödeme yapmak için anlaşmalı banka kartlarından birisi ile T.C kimlik numarası ve tescil tarihi bilgileri ile ödeme yapmak mümkün olmaktadır.Plakaya Yazılan Trafik Cezası İtirazıTrafik cezalarında itiraz hakkı, ceza sorgulamalarının ardından, kural ihlalinin şahsa ait olmamasının tespitinin ardından yapılmaktadır. Trafik cezaları sorgulandığında plaka üzerinden yazılan cezalar farklı şahısların cezaları olarak itiraz hakkını doğurabilmektedir.Trafik cezaları yalnızca kural ihlali, hız aşımı gibi konularda değil aynı zamanda trafik sigortası borçları olarak da oluşabilmektedir. Trafik sigortası yapılmayan araçlar için belirlenen ceza tutarı 108 TL olarak belirlenmektedir.Plaka ceza sorgulama, sistemleri üzerinden de kontrol edilebilen trafik sigortasına ilişkin cezaların kesildiği tarihten itibaren on beş iş günü içerisinde ödendiğinde, araç kullanıcısına ceza indirimi 81 TL olarak sunulmaktadır.Trafik cezalarında itiraz hakkı, cezanın adrese teslim edilmesinin ardında on beş iş günü içerisinde yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu süre zarfı içerisinde yapılmayan itirazlar için herhangi bir sorumluluk almaksızın cezanın kesildiği kişi tarafından ödenmesi zorunlu kılınmaktadır.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@