Planları Ona Göre Yapın! 2022 Yılı Asgari Ücret ile Ceplere Girecek Maaş için 3 Rakam Masada

Asgari ücretle çalışanların 2022 yılında ne kadar maaş alacaklarına dair 3 olası senaryo paylaşıldı. Çalışanlar için en düşük zam oranı yüzde 25 olarak değerlendirirken üst rakam yüzde 35 oldu.

Gündem 20.11.2021 - 17:01 20.11.2021 - 17:01 Mustafa KARAGÖZ

Aralık ayına girilmesine artık çok kısa bir süre kaldı. Aralık ayının başlaması ile birlikte Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak. Türk İş Sendikası, TİSK ve Çalışma Bakanlığı milyonlarca çalışan için kolları sıvayacak. 

Bir ay sürecek olan çalışma ve toplantıların ardından maaş zam oranı belli olacak. Zam oranının belli olması ile birlikte 2022 yılının Ocak ayından itibaren maaşlar zamlı tutar üzerinden ödenecek. Ödenecek rakama ilişkin ise 3 farklı senaryo üzerinde duruluyor. 

ASGARİ ÜCRET İÇİN 3 AYRI RAKAM MASADA

Asgari ücret komisyonunun toplantısına halen vakit varken açıklamalar haftalar öncesinden geldi. AK Parti'nin önemli isimlerinin yanında Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı'nın en üst kademesinden rakamlar geldi. 

Asgari ücretle çalışan milyonlarca çalışanın gönlüne su serpen açıklamalarda vatandaşların çalışanların enlasyona ezdirilmeyeceği vurgulandı. Hemen hemen yapılan tüm açıklamalada ortak olan vurgu 2021 yılında oluşan enflasyon oranlarından daha yüksek oranda zam yapılacağı. Yapılan açıklamaların ardından ise uzmanlar yapılabilecek zam oranlarını ele aldıklar. 

Uzmanlardan Asgari Ücret Zam Hesabı

Şuana kadar oluşan enflasyon verilerini ele alan uzmanlar bundan sonraki dönemde açıklanacak olan verilere göre yılsonu enflasyon oranlarını hesaplamaya çalıştılar. Bu kapsamda enflasyon oranlarının yüzde 21 bandında olacağını öngören uzmanlar, bu rakam üzerinden görüşlerini aktardılar. Hesaplamalara göre;

1. Senaryo; Enflasyon + Refah Payı

Bu durumda maaşlara yüzde 25 oranında zam yapılması bekleniyor. Yüzde 25'lik zam oranı net asgari ücreti 3.532 TL'ye yükseltir. 

2. Senaryo: Yüzde 30'luk Zam

İkinci senaryo ise çalışanlar doğrudan yüzde 30 zam yapılması. Bu durumda maaşlar 3.673 TL olacak. 

3. Senaryo: Yüzde 35 Zam

SOn rakam ise yüzde 35 zam yapılması. Eğer bu rakam onaylanırsa maaşlar 1000 TL'ye yakın zam alacak ve 3.813 TL olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@