Ponzi Sistemi Daha İyi! Hindistan Merkez Bankası Kripto Para Açıklaması Yaptı, Yeni Yasak Sinyali Geldi

Kripto para birimleri için yürütülen yasaklama çalışmalarına Hindistan'da katıldı. Bitcoin ponzi mi tartışmasına Hindistan Merkez Bankası Başkanı yanıt verdi, yeni yasak açıklaması geldi.

Finans 15.02.2022 - 16:22 15.02.2022 - 16:22 Gülcan Özer

Son dönemde yaşamış oldukları büyük dalgalanmalar ile adlarından söz ettiren kripto paralar hakkında yeni bir son dakika açıklaması da Hindistan'dan geldi. İlk günden bu yana kripto paralara karşı olan tavrı ile adından söz ettiren Hindistan yine sert bir çıkışta bulundu ve ponzi bitcoin karşılaştırmasında bulundu. 

Sık sık ponzi sistemi ile karşılaştırılan kripto para birimleri hakkında açıklama bu sefer Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı T. Rabi Sankar tarafından yapıldı. Zaten ülkede kripto paraların yasaklanmasını da içeren yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalışılıyordu. Kripto varlıklara karşı sert ve karşı bir tutum sergileyen Hindistan bu fikrini bir kere daha ortaya koydu. 

HİNDİSTAN MERKEZ BANKASI BİTCOİN İÇİN YASAK KARARI ALIR MI, KRİPTO PARALAR YASAKLANACAK MI?

Kripto para birimleri hakkında detaylı bir inceleme yaptıklarını dile getiren Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sankar kripto paraları savunan kişilerin ve kurumların öne sürdükleri argümanları incelediklerini ancak ortaya sunulan argümanların hiçbir temele dayanmadığını gördüklerini belirterek “Kripto varlıkların bir para birimi, varlık veya emtia olarak tanımlanmaya uygun olmadığını da gördük. Bunların temel nakit akışları ve değerleri yoktur, Ponzi şemalarına benziyorlar ve hatta Ponzi’den daha da kötü olabilirler" dedi. 

hindistan kripto parlaarı yasaklayacak mı

BİTCOİN PONZİ Mİ, PONZİ DOLANDIRICILIĞI, SİSTEMİ NEDİR?

Kripto paralar ile bir kere daha tartışmaya açılan ponzi sistemi yüksek kar vadederek bir üretim varmış gibi gösterilen, sisteme ilk giren kişilerin ödemelerinin sisteme sonradan giren kişilerin yapmış oldukları ödemeler üzerinden yapıldığı dolandırıcılık yöntemidir. Adını bu sistemde ilk dolandırıcılık yapan kişi olan Charles Ponzi'den alır. Türkiye'de son örneği Çiftlik Bank sistemi olarak gösterilmektedir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@