Portekiz'de Gayrimenkul Satın Alan Türklere Vatandaşlık Veriliyor!

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Portekiz'de gayrimenkul yatırımı yaparak vatandaş olma imkanı veriliyor. Portekiz vatandaşı nasıl olunur, faydaları nelerdir?

Emlak Haberleri 06.03.2022 - 00:07 06.03.2022 - 00:07 Engin Uzunoğlu

Türkiye'nin dışında bir ülkede yaşama hayali olan vatandaşlar farklı ülkelerden vatandaşlık elde edip orada kalıcı olarak yaşamaya başlamanın yollarını araştırıyorlar. Son yıllarda ülkeler gayrimenkul satın alan yabancılara vatandaşlık veriyorlar. Bu konuda Türkiye'de yabancılara böyle bir imkanı sağlıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da bu imkanı veren farklı ülkeler bulunuyor. Portekiz de bu ülkelerden birisi olarak biliniyor. Peki Portekiz'den vatandaşlık hangi şartlarda alınır ve hangi imkanları sağlar?

PORTEKİZ'DE VATANDAŞ OLMA KAPILARINI AÇMA YOLU

Portakiz tarafından uygulanmakta olan Altın Vize programı ile yabancılara vatandaşlık yolu açılıyor. Bu program kapsamında Portekiz'de en az 350 Bin Euro değerinde gayrimenkul satın alanlara önce oturum izni veriliyor. Ardından ise belirli bir sistem içerisinde vatandaşlık kapısı sonuna kadar aralanıyor. 

PORTEKİZ VATANDAŞLIĞININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Portekiz vatandaşı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çok farklı imkanlara sahip olabiliyorlar. Öncelikle bu ülke Avrupa Birliği ülkesi olduğu için vatandaşlığa geçenler de direkt olarak AB vatandaşı olabiliyorlar. Schengen vizesiyle Avrupa ülkelerinde vizesiz bir şekilde seyahat edebilme imkanı elde ediliyor. Bu Schengen vizesini alabilmek için vatandaşlığa geçme süresinin beklenmesine de gerek kalmıyor. Altın Vize programı ile Portekiz'de sorunsuz bir şekilde yaşanmaya başlanılabiliyor. 5 yıllık sürenin ardından ise Portekiz vatandaşlığına geçmek için başvuru yapılabiliyor. 

PORTEKİZ VATANDAŞI OLABİLMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

Portekiz vatandaşı olabilmek için öncelikle satın alınan gayrimenkulün 5 yıl boyunca satılmaması gerekiyor. Bununla beraber 5 yıllık oturum süresi de tamamlanmalıdır. Ancak 5 yıl boyunca sürekli Portekiz'de kalmaya gerek yoktur. Yılda 7 gün Portekiz'de kalanlar o yılı tamalamış kabul edilirler. 5 yılda 35 gün Portekiz'de kalmak yeterli olmaktadır. Ayrıca başlangıç düzeyinde Portekizce öğrenip dil sınavının geçilmesi gerekmektedir. 

Portekiz vatandaşı olabilmenin yolu gayrimenkul yatırımı yaparak açılabiliyor. Ardından ise 5 yıllık sürecin geçmesi gerekiyor. Bu 5 yılda pek de ağır olmayan şartlar yerine getirilerek Portekiz vatandaşlığı alınabiliyor. Bu şekilde Portekiz vatandaşlarının tüm haklarına eksik bir şekilde sahip olunabiliyor. Son yıllarda bu yolu tercih eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısında bir artış olduğu gözlemleniyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@