POS Tefeciliği İle 1 Milyarlık Vurgun, Vatandaşların Tapusuna El Koymuşlar!

Kredi borcu ve kredi kartı borcu içerisinde çaresizce çırpınan kişiler ne yazık ki dolandırıcıların hedefi olmaktan kurtulamıyor.

POS Tefeciliği İle 1 Milyarlık Vurgun, Vatandaşların Tapusuna El Koymuşlar!

Kredi borcu ve kredi kartı borcu içerisinde çaresizce çırpınan kişiler ne yazık ki dolandırıcıların hedefi olmaktan kurtulamıyor. POS tefeciliği bu konuda en çok kullanılan yöntemlerin başında yer alıyor. Peki, POS tefeciliği nedir, nasıl yapılır?

Her gün bir yenisine rastladığımız POS tefeciliği olaylarından biride Diyarbakır'da yaşandı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyon sonucunda aralarında banka müdürü ve banka çalışanlarının da bulunduğu belirlenen organize suç örgütü çökertildi. Örgütün POS tefeciliği yaparak 1 milyar liralık vurgun yaptığı ortaya çıkarıldı.Kredi Kartı Mağdurları Bir Kere Daha Mağdur Oldu!Örgüt "kredi kartı borcumu ödeyemiyorum" diyen çaresiz kişilerin peşine düştü. İlk olarak kredi kartı borcu olan kişilerin bu borçlarını kapatan örgüt daha sonra açılan karttan ödediği parayı çekerek tahsil etti. Ardından kart sahibinden komisyon adı altında para tahsil etti. Mağdur vatandaşların tapularına el koyan çete 2,5 yıllık bir süreçte 1 milyarlık vurgun yaptı. Örgüte üye olduğu belirlenen kişilerin sorgulanmasına devam edilirken aralarında bir banka müdürü ve çok sayıda banka çalışanı olduğu belirlenen 33 kişi polis tarafından yakalanarak göz altına alındı.POS Tefeciliği Nedir?Aynı kişilerin internetten satış yapan kişilerle anlaşarak POS Tefeciliği de yaptığı belirlendi. Bunun için sahte şirket kuran dolandırıcıların sanki satış yapıyor gibi göstererek vatandaşa nakit para verdiği ve bu paraları 12 ay taksitle kredi kartına böldüğü anlaşıldı.İnternetten acil nakit verilir ve acil nakit para verenler şeklinde ilanlar veren dolandırıcılar düşük kredi notu ya da kara listede olmak gibi nedenlerle bankalardan kredi kullanamayan kişilere satış yapıyor gibi göstererek borç para verdiği, üzerine faiz ve komisyon ekleyerek toplam tutarı 12 ay taksitle satıyor gibi gösterek işlem yapıyor. Ancak yasadışı bir işlem olduğu için POS tefeciliği cezası uygulanıyor ve bu işlemi yapan kişiler hapis cezası alıyor.Emlak365.com