Posta Yoluyla da Başvuru Yapılabilir! 1126 TL Her Ay Ödenecek Maaşı Olmayanlar Size

1126 TL aylık maaş desteği almak isteyenler için ilan edilen başvuru şartları, gelir şartı, sosyal güvence ve gelir getirici gayrimenkul sahibi olmama olarak açıkladnı. Peki nasıl alınacak?

Finans 19.11.2021 - 14:34 19.11.2021 - 14:34 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye'nin 81 ilinde faaliyet gösteren kamu kurumları vatandaşların ihtiyaçlarına karşılık veriyorlar. 

Engelli vatandaşlar, yaşlı vatandaşlar, hasta olan vatandaşlar ve hasta yakınına bakanlara sağlanan destekler genel olarak yakından biliniyor. Ancak bazı destek ödemeleri vatandaşların gözlerinden kaçabiliyor. 

ONAY ALINMASI DURUMUNDA 1126 ÜSTELİK HER AY

Aile Bakanlığı, İŞKUR, SGK gibi kurumların yanında destek sağlayan bir diğer kurum Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) olarak öne çıkar. 

VGM genel olarak öğrencilere sağladığı burs destekleri ve gıda yardımları ile ön plandadır. Ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün 2021 destek programında muhtaç aylığı da vardır. Bu aylık ihtiyaç sahibi olan ve ilan edilen şartları sağlayan herkese ödenir. Ödemeler her ay düzenli olarak yapılır. Yılın belli döneminde zam yapılan ödemeler 2021 yılı için 1126 TL'dir. 

Muhtaç aylığının kimlere nasıl ödendiğine dair VGM "Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanır." açıklamasında bulundu. 

4 TEMEL BAŞVURU ŞARTI VAR

Ailelerin muhtaç aylığı alabilmeleri için Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün web sitesinden ilan edilen 4 temel başvuru şartı bulunuyor. Bu şartlar ve istenilen özellikler şöyle;

* Muhtaç aylığı başvuruları sosyal güvencesi olmayan SGK Bağkurlu olarak bir yerde çalışmayanlara ödenir. 

* Düzenli geliri aylığı olanlar da Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden muhtaç aylığı alamazlar. 

* Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi.

* Bir diğer şart ise mahkeme kararı ile koruma altında olanlara muhtaç aylığı ödenmes. 

HER AY 1126 TL ÖDENECEK

Muhtaç aylığı kapsamında düzenli ve aylık 1126 TL maaş ödemesi yapılır. Ödemeler başvuru şartlarının sağlanması durumunda devam eder. Ayrıca vakıf ödemeleri yılın belirli dönemlerinde zamlandırır. Muhtaç aylığı almak isteyenler; ilk olarak kurumun resmi sitesinden bulunabilecek olan başvuru formunu doldurup imzaladıktan sonra engelli ise özrünü belirten sağlık kurulu raporunu ekleyip, ikamet ettiği ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne gidecek. Başvurular elden yapılabileceği posta yoluyla da yapılabilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@