Prefabrik ev alımlarına kredi kullanımı! 120 ay, 60 ay, 36 ay vadeli ev finansmanı

Yaz aylarında prefabrik ev almak isteyecek olan vatandaşların istedikleri ev için ek finansman desteği gerekmesi durumunda bankalardan konut kredisi kapsamında prefabrik ev kredisi çekebilirler.

Emlak Haberleri 26.05.2022 - 17:28 26.05.2022 - 17:29 Mustafa Karagöz

Emlak sektöründe yaşanan sorunlar nedeniyle bu dönemde hızlı bir şekilde arsasına arazisine ev yaptırmak isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi prefabrik evler. Tek katlı yada iki katlı olarak inşa edilen ve hazır anahtar teslim olarak kurulan prefabrik evler hem fiyat hemde görünüm ve kullanış açısından tercih ediliyor. Çok kısa sürede hazır olabilen prefabrik evlerde ise maliyetler artmış durumda. 

PREFABRİK EVLER ARTIK DAHA PAHALI

Prefabrik ev almak isteyenler için fiyatlar geçen seneye göre çok pahalı durumda. Geçtiğimiz ilkbahar döneminde dolar kurunun 8 - 9 TL bandında olması ile birlikte birçok üründe çok indirimli fiyatlar uygulanıyordu. Dolar kurunun bulunduğu bant aralığı kapsamında çok küçük prefabrik evler 60.000 TL ile 65.000 TL'ye alınabiliyordu. 2022 yılında ise prefabrik ev almak için en az 110.000 TL ile 125.000 TL bant aralığında ödeme yapmak gerekiyor. 

Evin Maliyetini Müşteri Belirliyor

Prefabrik evlerde en alt rakamlar bu seviyede olsa da standart bir ev için fiyatlar çok daha yukarıda. İnşa edilecek evin m2 büyüklüğü, tek kat iki kat olması, evin hazırlanış aşamasında kullanılacak malzeme tercihi maliyetleri belirleyecek. Şu dönemde 3+1 prefabrik ev için ortalama 250.000 TL seviyesinde bir ödeme yapmak gerek. Ancak bu rakam firmaların kampanyası, ürünün malzeme kalitesi gibi etmenlere bağlı olarak değişir. 

EV ALACAKLAR İÇİN KREDİ İMKANI DA VAR

Katılım Bankaları prefabrik ev alacaklar için faizsiz finansman sağlıyorlar. Doğrudan prefabrik ev finansmanı adıyla sağlanan bu finansmanlarda kar payı oranları bu dönemde yüzde 1.45'den başlıyor ve yüzde 2.00 bandını aşıyor. Kamu katılım bankalarının imkanları daha tercih edilebilir bir durumda bulunuyor. 

Kredi kullanacaklar için ise ihtiyaç kredisi kapsamında yada bankaların prefabrik ev alımına özel paketleri değerlendirilebilir. Bazı bankaların 60 ay vadeli ödeme planları olsa da çoğu banka prefabrik ev alımlarına 36 ay vade ile 50.000 TL kredi veriyor. 50.000 TL üzerinde kredi çekecekler için ise 250.000 TL'ye kadar kredi sağlayan bankalar var. Ancak kredi kullanımları yüksek limitlerde 24 ay vade ile geri ödenir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@