Prefabrik Ev Nasıl Yaptırılır? Aşama Aşama Prefabrik Ev Yapımı!

Son yıllarda Türkiye'de yaygınlaşan yapı türü olan prefabrik evler nasıl yapılır? İşte prefabrik evlerin yapım aşamaları...

Prefabrik Ev Nasıl Yaptırılır? Aşama Aşama Prefabrik Ev Yapımı!

Türkiye'de betonarme yapılar her zaman ilgi görmüştür. Ancak son yıllarda bu algıyı prefabrik evler kırmayı başardı. Çok sayıda vatandaş betonarme yapı yerine prefabrik evleri tercih etmeye başladılar. Yapılardaki bu tercih değişiminin bazı nedenleri bulunmaktadır. İlk neden ise maliyet olmaktadır. Prefabrik evler betonarme yapılara göre çok daha uygun fiyatlarla mal edilmektedir. Bir diğer tercih sebebi ise prefabrik evlerin depreme karşı korunaklı yapılar olmasıdır. Peki bir prefabrik ev yapılmaya karar verilirse hangi aşamalar tamamlanmalıdır? Prefabrik ev nasıl yapılır?

PREFABRİK EV İÇİN ARAZİ İZİNLERİ ALINMALI

Prefabrik ev yaptırırken ilk olarak evin yaptırılacağı arazi için izinlerin alınması gerekmektedir. Bunun için de arazinin bulunduğu belediyenin imar birimleriyle iletişime geçilip imar izni teyip edilip onaylanmalıdır. İmar izni alındıktan sonra ise yapı ruhsatı da alınması gerekmektedir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra prefabrik ev yapımı için diğer aşamaya geçilir.

PREFABRİK EV MODELİ SEÇİLİP ÜRETİMİ YAPILMALI

Prefabrik ev yaptırmak için gerekli iznler alındıktan sonra nasıl bir prefabrik ev yapılacağına karar verilmesi gerekiyor. Ev yaptırılacak olan arazinin durumuna ve kişisel tercihlere göre bir prefabrik ev modelinde karar verilir. Prefabrik ev üretimi yapan firmalara ait gavrikalarda prefabrik ev yapımının imal aşamasına başlanılır. Bu üretim aşamasının ne kadar süreceği fabrikaların iş yoğunluğuna göre değişmektedir. Ancak genellikle bu süre 2-3 haftada tamamlanmaktadır.

ZEMİNE BETON DÖKÜLEREK PREFABRİK EV KURULUMUNA UYGUN HALE GETİRİLİR

Bir prefabrik ev kurulumu için zemin çok büyük rol oynamaktadır. Hatta prefabrik evlerin ömürleri zemindeki dayanıklılığa göre değişebilmektedir. Eğer ev kurulacak zemin düzse ve sıkı bir yapıha sahipse direkt olarak beton dökülerek prefabrik ev kurulumu beklenir. Ancak zeminde eğimler varsa ve sıkı bir yapıda değilse kapsamlı bir zemin çalışması yapılmalıdır. Zemin uygun hale getirildikten sonra beton dökülerek montaj aşaması beklenir.

SON AŞAMA MONTAJ

Fabrikada üretilen prefabrik ev kurulumu yapılacak olan araziye parça parça getirilerek montajı yapılır. Bu kurulum ve montaj aşaması tamamen prefabrik ev üretimi yapan firma tarafından yönetilir. Prefabrik ev kurulumu 3-4 günde tamamlanarak anahtar teslimi şekilde iş tamamlanır.