Prefabrik Evler Nasıl Yaptırılır, Depreme Dayanıklı Mıdır, Montaj Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Son yıllarda alternatif ev modellerinden olan prefabrik evlere dair gösterilen ilgi oldukça yükseldi. Peki prefabrik evler güvenilir midir? Bir prefabrik evin ömrü ne kadardır? Prefabrik evler deprem riskine karşı korur mu? Prefabrik ev yatırımı yapmak ne kadar doğru?

Emlak Haberleri 30.03.2021 - 12:58 30.03.2021 - 12:58 Serhat Karaman
Türkiye'de son yıllarda emlak sektöründe prefabrik ev alanı ciddi bir bölüm haline geldi. Vatandaşlar bu konuda çok sayıda araştırma gerçekleştirilirken prefabrik evlere gösterilen talep de her geçen gün yükseliyor. Uygun bir arazisi olan vatandaşlar o arazinin üzerine betonarme bir ev yapmak yerine daha düşük maliyetli olan ve zahmeti de çok fazla olmayan prefabrik evleri tercih etmeye başladılar. Peki prefabrik evler güvenli midir? Prefabrik ev yaptırmanın avantajları nelerdir?

PREFABRİK EV Mİ BETONARME EV Mİ?

Prefabrik ev yapımının tercih edilmesinin en önemli nedeni çok daha kısa bir süre içerisinde ev yaptırabilmektir. Betonarme evlerin yapımı için önemli bir süre ve ciddi bir maliyet gerekmektedir. Aylarca sürebilecek betonarme ev yapımı yerine prefabrik evler tercih edildiğinde çok kısa sürede ev yapılabilmektedir. Hatta betorname ev için aylarca beklenmesi gerekirken prefabriklerin evlerin projesinin çizilmesi, fabrikada üretim aşamasının başlaması, üretimin ardından kullanılacak malzemelerin ev yapılacak alana nakliyesi, bu alanda getirilen parçaların monte edilerek prefabrik evlerin yapılması 15 gün gibi çok kısa bir sürede gerçekleşebiliyor. Bir prefabrik ev yaptırma isteyen kişi 15 gün içerisinde anahtar teslimi evini alabiliyor.

PREFABRİK EVLER DAYANIKLI MIDIR?

Prefabrik evler fabrikada üretim aşamasında çok ciddi denetimlerden geçmektedir. Alanlarında uzman olan mimar ve mühendisler tarafından projeleri hazırlanan prefabrik evler fabrikada depreme dayanıklı olarak üretiliyorlar. Üretim yapılan fabrikalarda çeşitli testlerden geçen prefabrik evlerin dayanıklılığı tescil altına da alınabiliyor. Montaj aşamasında ise yine uzman ekiplerce montajı yapılıyor. Bu sırada da gerekli kontroller sağlanarak ikinci bir denetim devreye sokuluyor. Temel betonun üzerine çelik iskeletlerle yerleştirilen prefabrik evler deprem sırasında esneme payı bırakılarak yıkılmasına da önlem alınıyor.

PREFABRİK EV MONTAJINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Prefabrik ev yaptıracak olanların büyük bir zahmete girmelerine gerek yoktur. Tüm süreç neredeyse fabrika ve anlaşılan şirket tarafından yönetilmektedir. Prefabrik evlerin yapımlarında bir kusur veya hata meydana gelmesi neredeyse imkansızdır. Ancak hatalar genellikle montaj dikkatsizliğinden kaynaklanmaktadır. Eğer parçalar düzgün birleştirilmezse yağmur suları evin içerisine zarar verebilir. Bu şekilde yanlış birleştirilen evlerde ısı ve ses yalıtımları da devreden çıkacaktır. Bundan dolayı prefabrik evlerin montajları kesinlikle profesyonel bir ekip tarafından büyük bir dikkatle yapılmalıdır.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@