Prof. Görür'den Korkutan Açıklama: Depremin Şiddeti Kanal İstanbul'un Marmara Bölümünde 9 Olacak!

İstanbul'da yaşanan deprem sonrası beklenen Marmara depremi tartışmaları yeniden alevlendi. Yaşanan deprem sonrasında Kanal İstanbul projesi yine en çok konuşulanlar arasına girerken Bilim Akademisi Üyesi ve İTÜ Jeoloji Mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür şok etkisi yaratan açıklamalarda bulundu.

Emlak Haberleri 22.06.2021 - 13:46 22.06.2021 - 13:46 Serhat Karaman

Ünlü deprem profesörü Bilim Akademisi Üyesi ve İTÜ Jeoloji Mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Cumartesi günü İstanbul'da meydana gelen depremin ardından çok konuşulacak açıklamalara imza attı. 26 Haziran Cumartesi günü temel atma töreni düzenlenecek olan Kanal istanbul projesi hakkında açıklama yapan Görür projenin İstanbul için felaket olacağını iddia etti. 

PROF. NACİ GÖRÜR'DEN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI: KANALIN MARMARA BÖLÜMÜNDE DEPREMİN ŞİDETTİ 9 OLACAK!

Pek çok büyük şehri aktif fay hatları üzerine kurulu olmasına rağmen yapı stoku sorunlu olan Türkiye'de kentsel dönüşüm projeleri de ne yazık ki tarafların anlaşamaması ve rant tartışmaları nedeniyle istenilen hızda ilerleyemiyor. Özellikle de her an büyük bir depremin vurma riski bulunan İstanbul'da yapı stoku tehlikenin boyutlarını arttırken Cumartesi günü yaşanan deprem yine korku yaratmıştı. 

Yaşanan depremi değerlendiren Prof. Görür "Kanalın Marmara’ya açılan bölümünde depremin şiddeti minimum 9 olacak. Kanal İstanbul yapılırsa Marmara’yı kurtarma şansı ortadan kalkacak. Kanal güzergahı, jeolojik ve geoteknik olarak sorunlu bir zemin.

Marmara Denizi’ne yakın kesimler, özellikle Sazlıdere ve güneyinde risk, deprem açısından daha fazla. Çünkü depremde ortaya çıkan ve yıkıcı olan ‘S dalgası’ bu bölgelerden geçerken zeminin özelliği gereği hızlı ilerlemeyecek. Göreceli olarak bu alanda daha fazla duracak ve daha yıkıcı olacak. Ayrıca kanalın Marmara’ya açılan bölümünde depremin şiddeti minimum 9 olacak" diyerek büyük yankı uyandıran açıklamalara imza attı. 

KANAL İSTANBUL PROJESİNE İLK KAZMA NE ZAMAN VURULACAK? 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere muhalefetin şiddetle karşı çıktığı Kanal İstanbul projesi için ilk kazmanın 26 Haziran 2021 tarihinde atılacağı ilan edilmişti. 21 Haziran tarihnde Kanal İstanbul yapıldığında ulaşım için kullanılacak olan köprülerden ilkinin temeli atılmış olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@