Profesör Beşiktepe'den Kritik Kanal İstanbul Açıklaması!

Kanal İstanbul Projesi hakkında Deniz Bilimci Prof. Dr. Şükrü Beşiktepe önemli açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul Marmara Denizi'ni nasıl etkileyecek, kirliliğe sebep olacak mı?

GÜNDEM 22.01.2020 - 10:54 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Kanal İstanbul Projesi hakkında Deniz Bilimci Prof. Dr. Şükrü Beşiktepe önemli açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul Marmara Denizi'ni nasıl etkileyecek, kirliliğe sebep olacak mı?

Ünlü Profesör Beşiktepe yapmış olduğu açıklamasında “Marmara Denizi İzmit Körfezi gibi olacak, kötü kokacak. Karadeniz'de balıkçılık bitecek, Karadeniz ekonomisi çökecek. İklim değişikliğine de çok önemli etkileri olacak” diyerek çok konuşulacak bir açıklama yaptı. MARMARA DENİZİ İZMİT KÖRFEZİNE DÖNECEK!Konu hakkında açıklama yapan Beşiktepe "Mutlaka etkileyecektir. Marmara Denizi'ni Karadeniz ile Akdeniz arasında bir tampon bölge olarak nitelendiriyoruz. Beraber işleyen, bütünleşik bir sistem. Karadeniz ve Akdeniz suları buralarda değişime uğruyor.Bu denizler şu anda ekolojik denge mekanizmaları içerisinde çalışıyor. Siz buradaki mevcut Boğaz'a eşdeğer büyüklükte bir boğaz açmak istiyorsunuz. Bu kanalı açtığınızda Marmara Denizi'ne, Karadeniz'e ve Akdeniz'e bir etkisinin olacağı aşikar. Bu değişim ne kadar büyüklükte olacak? Nelere yol açacak? Bu bir belirsizlik. Büyük risk var" dedi. KANAL İSTANBUL YAPILIRSA MARMARA DENİZİ ÖLECEK, BALIKÇILIK BİTECEK! Deniz Bilimci Prof. Dr. Şükrü Beşiktepe konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında Kanal İstanbul'un yapılması durumunda tam bir çevre katliamı yaşanacağını belirterek "Hassas ekolojik dengeye göre, İstanbul Boğazı'nın altından Karadeniz'e oksijenli su akıntısı gidiyor.Boğaz'ın üstünden Marmara Denizi'ne ise Karadeniz'in oksijenli suyu geçiyor. Karadeniz'in yüzeyinde oksijen çok, altında ise hidrojen var, yani dibinde yaşam yok. Şimdi siz, Kanal İstanbul ile Yeşilırmak, Kızılırmak, Sakarya nehrinin toplamı büyüklüğündeki bir suyu Marmara Denizi'ne vereceksiniz.Karadeniz'in altındaki hidrojenli suyu Marmara Denizi'nin altındaki oksijenli suya vereceksiniz. Bu ekstra yük ile Marmara Denizi'nin altındaki oksijen bitecek. Bu durumda ne olacak? Bütün Marmara Denizi İzmit Körfezi gibi olacak. Yani kirlenecek, kötü kokacak. Kıyı yaşamı bitecek" dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@